Citat:
Ursprungligen postat av
herrmojd51
Det är väl för helvette det jag pratar om här, att jag som äger företag ska kunna köpa en produkt billigare pga att jag slipper momsen eller får dra av på den,och sedan sälja produkten med vinst.
Är väl ganska självklart att det måste vara skillnad på företag och privatpersoner.
Hade priser a varit samma för precis alla hade företag inre kunnat sälja produkter med vinst.
Som företagare så kan du inte köpa en vara billigare än en privatperson. Priset är samma för alla om man bara köper 1 stycken. Däremot så kommer du som företagare köpa 100 st och får då ett lägre pris vilket medför att du kan sälja med vinst.
När Kalles hantverkare AB köper nya däck till sin firmabil så betalar man lika mycket som en privatperson. Om han istället köper hundra däck för att sälja som Kalles hantverkare och däckverkstad AB så betalar han betydligt mindre.
Kalle köper däck för 5000 kr, han säljer dem för 7500. När Kalle betalade 5000 så var varuvädret 4000 kr och 1000 kr var moms som däcktillverkaren betalar in till Skatteverket. När Kalle säljer däcken för 7500 så är 6000 kr varuvärde och 1500 kr är moms. Kalle ska då betala in 1500 i moms till Skatteverket men eftersom han har 1000 i ingående moms så behöver han bara betala in 500 kr I moms.
Av de 7500 som däcken kostade så har däcktillverkaren betalat in 1000 kr i moms och Kalle har betalat in 500 kr i moms.