Påhittig eltjuv drog sladdar genom trapphuset – nu förlorar han lägenheten
Igår kl 16:00
Linköping Hyresgästen blev irriterad när elbolaget höjde priset och vägrade betala. I stället kopplade han in sig på eluttag i trapphuset och på vinden. Nu döms han till en månads fängelse och blir dessutom av med sin lägenhet.
Mannen flyttade in i trean i Linköping 2022. Hushållsel ingår inte i hyran, utan hyresgästen fick teckna ett eget avtal för det. När elleverantören i fjol höjde priset protesterade mannen genom att sluta betala sina elräkningar, vilket ledde till att elen stängdes av. Då valde han att dra en sladd från sin lägenhet till ett uttag i trapphuset.
När hyresvärden Stångåstaden fick veta detta försökte personal prata med mannen, men utan resultat. I stället blev han allt mer kreativ. När eluttag plomberades för att försöka få stopp på stölderna hittade han nya på andra håll i huset att koppla in sig på, bland annat på vinden, och drog helt enkelt längre sladdar. Ibland skarvades flera elsladdar ihop för att räcka till.
https://www.hemhyra.se/nyheter/pahit...an-lagenheten/