Citat:
Ursprungligen postat av Ankdammsman
Jag har för mig att von Rundstedt kommenterade Dietrichs meriter och intellektuella förmåga med att han "hade blivit en utmärkt överfurir" eller något i den stilen (Dietrich var general vid det aktuella tillfället).
Yveklöst hade vi kommit bra överens, låter som bra karl med sunda åsikter.
Du har helt rätt i det du skriver, de bästa divissionskommendörerna var utbildade i Heer men värvades över till SS. Å andra sidan hade ju Heer stjärnskott som Wilhelm Keitel bl a vars taktiska förmåga verkade
försämras över tiden.
Kuriosafakta: Keitel har sina tillkortakommanden till trots ännu idag sin bild i kyrkan (?) i byn där han var född och betraktas allmänt "som traktens store son".
Just då det gäller Waffen-SS skall man inte se så mycket till de högre befälen men mot slutet av kriget hade det kommit fram mycket kompetenta officerare kring major-överste. Dessa användes ju i stor utsträckning till pansarstridsutbildning även efter kriget.
Citat:
Ursprungligen postat av Ankdammsman
Överhuvudtaget så betonas SS-förbandens status och insatser alldeles för mycket. De vanliga pansardivisionerna var lika mycket "elit" som SS-förbanden men de hade tyvärr inte lika häftiga uniformer, divisionsnamn och förbandstecken.
Förvisso rätt i sak men visst fanns det utpräglade elitförband i Heer, ta t ex Gross-Deutschland och jag tror även Brandenburgarna hörde till Heer, så också Kustenjäger (del av "Brandenburg"), så visst fanns det. Det som mest skiljde var ju utbildningsmetodiken där SS använde sig av mycket symbolik o sv. Nu känner jag att jag kom riktigt långt bort så jag sätter punkt för denna gång.