Citat:
Ursprungligen postat av
korpan-oo
Hej! Jag ska påbörja en kandidat i matematik till hösten, och undrar om man bör skaffa sig en macbook air eller en iMac. Jag har i nuläget en windows-laptop med några år på nacken som man skulle kunna släpa med och ta anteckningar och så.
Är det viktigt med en tung laptop att dra med sig, eller är pengarna bättre spenderade på en stadig stationär i hemmet?
Skulle satsat på att köpa en vanlig laptop windowslaptop. Kompletterat med extern bildskärm och tangentbord med mus. Sitta och skriva inlämningsuppgifter på en laptop är bara jobbigt och svårt.
Förstår inte varför du skulle vilja släpa med en annan gammal dator till skolan och behöva en bättre hemma. Antingen så klarar du skolarbetet på den gamla, vilket jag tror. Alternativt så behöver du en ny, bättre dator som du då behöver ta med till skolan.
Nu är ju Mac kända för sin låga prestanda i förhållande till priset, trots det så tror jag att även deras laptop orkar med uppgifterna.