Citat:
Ursprungligen postat av
T2Frank
Fundera en sväng på varför någon skulle hjälpa dig med detta, GDPR vet dom också var det är.
Men har du efternamn också så är det inget problem. Men du borde ju rimligvis veta vilken stad det gäller och kedja.
Men du kommer ingenstans med bara ett förnamn.
Men se det som en OSINT utmaning och lägg ut den med ett pris så kommer du se att hjälp dyker upp.
Jag vet bara förnamn, datum, hotellet, hur många i rummet, nationalitet, ålder och rumstyp.
Har redan försökt den social hacking men det gav svagt resultat.
Kom halvvägs igenom och fick som besked "det skall vi kunna fixa" men sedan efter en halv minuts tänkande sa personen "tyvärr kan jag inte lova något", då den förstod att det kanske inte är lagligt. De kanske var rädd att jag testade säkerheten.
Det är egentligen ingen stor sak, så man kan knappast engagera någon hacker för saken som bara har ett värde på ett par tusenlappar. Men tanken slog mig att det kanske finns andra smarta sätt att bereda sig tillgång till information.
Jag har lyckats tidigare med banker, men det var innan de lade in säkerheten som ett lager i systemet. Människor är lättare att hacka än rigida system.
Det där med namnet är nog egentligen mindre viktigt om man bara kan få ut en lista på alla som checkade ut aktuella dagarna så kan jag lätt lista ut resten vilket rum det var utifrån namnen eftersom de är icke-svenska. Det jag söker är förnamn och efternamn på de som var inbokade i rummet.
Men informationen kanske inte är tillgänglig på alla scandic hotell, utan endast det aktuella, och där är jag ganska regelbundet så jag önskar inte göra mig känd där som en snokare.