Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 4
  • 5
2006-09-07, 14:40
  #49
Medlem
Bonzo666s avatar
Märkligt att höra att så många kvinnor ger uttryck för en viss, får man säga "förvirring"?

Har hört liknande funderingar som trådskaparen skriver om för många gånger. Jag anser, i all ödmjukhet, att de flesta människor är förvirrade angående sig själv och till sociala kategorier. I allra högsta grad män som kvinnor. Kanske är det så att män mer sällan vädrar dessa tankar?

Även om man är liberal och kapitalist (bland annat..) så gör ett ytligt (konsumtions)samhälle mycket märkliga ting med många människor i min mening. Friheten att ignorera yttringar i konsumtionssamhället utnyttjas dåligt. Att det skulle vara en motsättning i att vara sexig och att bli tagen på allvar är nonsens i sig. Men som någon sade: gör/säger/vet/menar man inget vettigt så utesluts den delen. Den andra biten ligger definitivt i vad man själv anser vara sexigt, och i partnerns/partens/motpartens relation till vem man själv är.

It´s up to you Frodo.. *host*
Citera
  • 4
  • 5

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback