Flashback bygger pepparkakshus!
  • 2
  • 3
2025-11-14, 18:30
  #25
Avstängd
Stefan, som sällan kommenterar sina klienters video tummar upp Anjos senaste video.

Han vet vad innehållet i videon är och gör med den kommentaren ett aktivt ställningstagande. Stefan Hallgren ställer sig bakom att Joakim Lundell vill att Linnea blir påkörd, men överlever, blir rullstolsburen och behöver äta mat genom ett sugrör, att Lisen väljer att kalla Linnea för hora, att Lisen har pratat om att planera att samla ihop människor för att slå sönder Linnea och att Anjo försöker så tvivel kring SVTs opartiskhet i dokumentären som kommer granska Joakim Lundells hatdrev.
Citera
2025-11-14, 19:29
  #26
Medlem
Jag har sett att både Ninetone och Stefan nämns i flera trådar som berör representation av kreatörer, bland annat på YouTube. I vissa forumtrådar framgår det att anslutna kreatörer har blivit avstängda eller uppsagda för att de inte anses leva upp till Ninetones värderingar. På sociala medier finns dessutom en kommentar från Stefan där han skriver att ”...det högst utdömda straffet i Sverige för förtal är 80 000 SEK.”

Själv har jag sökt men inte hittat någon information om Ninetones mission, vision, värdegrund eller någon form av code of conduct. Finns det något sådant dokumenterat och offentligt kommunicerat?

Finns det även exempel på att en ansluten kreatör blivit åtalad för förtal, och i så fall om Ninetone har bistått med juridisk hjälp eller till och med betalat böter?
Citera
2025-11-14, 19:30
  #27
Medlem
Han är väl i princip definitionen utav ett riktigt horbarn?

Toralt ansvarslös avart. Skamfläck för svenska Youtube scenen.
Citera
2025-11-14, 19:36
  #28
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av What-do-u-meanhi
Enligt Anjo så är det Stefan Hallgren som på eget bevåg kontaktat Youtube för att strika ner alla som reagerat på Anjos videos och vart kritiska mot dokumentären (där Anjo nästan påstår att en barnvåldtäktsman är oskyldig).

Enligt Anjo så ska han bara sagt till ninetone att lägga in content ID block på hans dokumentär, så att man får strike om man laddar upp den.
Men det har kommit fram att Stefan Hallgren alltså går in och mejlar Youtube och manuellt får kanaler strikade, Bara för att de är kritiska mot Anjos dokumentär. Alltså utan att det ens har med dokumentären i videon överhuvudtaget.

Detta är ett ställningstagsnde från Stefans sida. Och väldigt sjuk individ som går in och LJUGER i mejl till Youtube.

Har mejlat Youtube för att varna om denna individ och även hela ninetone.
Youtube kommer antagligen inte svara, men who knows!

Tldr: Stefan försöker inskränka på yttrandefrihet genom att ljuga i mejl till Youtube, för att få kanaler strikade.

Exakt helt sinnessjukt.
Citera
2025-11-14, 20:16
  #29
Medlem
vichy6s avatar
Vad har Stefan Hallberg för roll på Ninetone?

Är det att agera ”coach” för adepter eller bara sälja in hästar från stallet?

Anjo t ex är ett fettpalats som ger dålig eftersmak. Han säljs in för bokningar, vad ska han bokas för? Skitsnacka ner nån?
Citera
2025-11-15, 15:32
  #30
Medlem
Goldentieisbacks avatar
Om Ninetone vill behålla sin del av marknaden borde dom avpollettera Anjo snabbt som ögat. Efter SVT dokumentären så kommer många blickar riktas mot dom och folk kommer undra hur i helvete dom kunde gå med på detta. Dom har ju släppt lös en elefant i en glasbutik och trott att ingen kommer märka vem som knäppte av kopplet. Stefan Hallgren får förhoppningsvis stå med en större del av skammen genom att inte avstyra vad som påbörjades för snart två år sedan
Citera
2025-11-15, 16:26
  #31
Medlem
GreenBatterys avatar
Kollade in lite redovisningar och min slutsats är:

Ninetone Group AB är ett litet musik- och managementbolag som omsätter runt 33 miljoner kronor per år men gör nästan ingen vinst. Marginalerna är extremt små och bolaget saknar bred ekonomisk stabilitet. Verksamheten är beroende av ett fåtal större profiler och projekt — där Joakim Lundell med familj står för en betydande del av intäkterna. Det gör bolaget känsligt för förändringar i just den relationen eller deras fortsatta framgång.

Att då klamra sig fast vid Anjo (och eventuellt även Jåcke då hans framtid kan vara oviss beroende på hur hårda SVT kommer vara i sin granskning) kan vara förödande.
Citera
2025-11-16, 14:45
  #32
Medlem
Hans far Åke Hallgren har skrivit Thorleifs Gråt inga tårar.
Citera
  • 2
  • 3

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in