Citat:
Ursprungligen postat av
Hobbypyro
Hej komm i dag på att tänka på att om det skulle bli krig så vill man ju kunna slå tillbaks. Så hur gör man det som ensam eller i mindre grupp. Vad ska man lära sig? Vad ska man inrikta sig på?
Funkar väldigt sällan.
Om det är krig eller annan kris, så vill de flesta människor sluta sig samman och anse man ska hjälpa varandra, eller åtminstone ty sig till tankesättet "vi - mot - dom".
Om du då har en seriös preppers goda resurser vid ditt hus, gott om mat, vatten, sjukvårdsutrustning, vapen, gasmask, redskap för jakt/fiske, fordon eller transportmedel, då kommer andra anse du bör dela med dig till de som inte har så mycket, och i andra fall rentav tillförskansa sig en del av det du har själv.
Om du bemöter dom personerna med bestämt avvisande först. och senare rentav med vapenhot, att 'här har ni ingenting att hämta, stick iväg', då kommer du bli sedd - av många - som en högtravande egoistisk skithög som behöver få sig en läxa, och på köpet kan dom sno åt sig lite av dina godsaker för sig själva.
Dom kommer kliva in på ditt område nattetid eller samla ihop ett gäng människor, i tron och tanken att du kan ju för fan inte börja skjuta på obeväpnade landsmän som bara 'spanar in läget' eller är där för sin egna överlevnads skull. Och dom har delvis rätt, för om du skjuter ihjäl några av dom som kommer, och dom inte backar, då måste du först begrava lik i närheten av din egna boning, och därefter hantera ryktesspridningen som sker, att du är förmodligen en inplanterat fiende-spion som left "under cover", och nu skjuter på folk inifrån landet ... eller andra virr-panne teorier om varför du skjuter egna landsmän osv. Dom kommer snart tillbaka, med mer vapenkraft än du själv kan bemöta, med avsikten att skydda sig själva från dig, och sen ta för sig av vad du har på platsen m.m.
Kort sagt, det fungerar inte med superr-seriös prepping och att 'bygga dig ditt egna fort'. Dina största problem kommer vara dina egna landsmän, inte fientliga soldater.