Citat:
Ursprungligen postat av
orrtupp
Hur ser ni skelögda alltså? Har ni liksom panoramasyn eller kan ni fokusera på två saker samtidigt med blicken? Är det ett handikapp eller en superkraft?
Jag har den eminenta egenskapen att jag är skelögd. Det innebar enligt historisk folklore att det medför otur för den som beblandar sig med en skelögd. Jag upplever det ej som att mitt synfält är begränsat eller jag märker av att mitt synfält är begränsat. I realiteten har jag något begränsat synfält åt vänstra hållet, normalpersonen ser alltså världen ur ett vidare panoramafält än mig. Självklart är det lättare för någon att suckerpuncha mig från vänster sida, där mitt synfält är något begränsat.
Jag och vi som skelar saknar genuint 3D-seende, vilket betyder att hjärnan kompenserar för den bristande funktionen vilket sker automatiskt hos normalpersonen. Vi skelögda får istället den funktionen i hjärnan som en kompensation, vilket inte fungerar lika bra som naturen tänkt. Det är att storleken och avstånd till föremål på visuell sikt kan en normal person uppskatta mera intuitivt medan vi får låta vår hjärna automatiskt räkna ut den saken. Vilket i praktiken medför att det tar mera på hjärnans resurser att göra det, i förlängningen kan det vara tröttande.
Visst är det så att om det står två personer framför mig och jag pratar med person X. Då kan jag ju såklart person Y som står bredvid, uppleva hur jag konstant stirrar på den personen utan att jag säger något till den. Det blir härliga sociala missförstånd runt varför jag stirrar på folk hela tiden under längre perioder utan egentlig orsak, sådär lagom socialt obekvämt, haha.
Personligen skiter jag ganska stort i det, men förstår att det kan upplevas som ett stigmatiserande drag, jag tror det är så iaf. Medan vissa kan uppfatta det som ett karaktärsskapande drag till personligheten. Det är bara att acceptera, ute i världen finns det barn som svälter, ja ni vet.
Det händer ibland men inte ofta att folk försöker vara provocerande och säger med drygt uttal "Hallå!! Vilket öga tittar du med? Jag brukar skratta och fråga tillbaka: Spelar det någon roll?