Citat:
Ursprungligen postat av
VoldemortZelenskyj
Statsteve visar nästan uteslutande amerikanska och brittiska filmer av det mer populära slaget, plus en och annan svensk B-rulle för att blidka sverigevännerna, och kanske någon enstaka gång något utanför detta smala fält. Världen är tämligen liten i statsteves raster, och inkluderar inte Kina, Japan och Korea eller andra cineastiska stormakter.
Statsteve har en given och stående agenda kring förintelsen och antisemitism, och detta kommer förstås även till uttryck i urvalet av nöjen. Statsteves uppgift är just att indoktrinera genom att framföra de rätta värderingarna i olika slags skildringar, i nyheter med mera. Det blir alltså mycket propagandafilm.
De få gånger de visar en film från t.ex. Asien så är den ofta intellektuell och "svår", tror de visade en rysk film hyfsat nyligen också på det temat (vilket förvånade mig m.t.p. kriget, men regissören kanske var oppositionell, vad vet jag?). Ser inte framför mig att SVT skulle göra en TV6 och köra hongkongactionhelg liksom. Så det jobbar kanske en ensam kulturellt förfinad, något pretentiös, cineast på redaktionen som nån gång ibland får en syl i vädret.