Citat:
Ursprungligen postat av
Meeku
Var har du stött på det argumentet?
Ett uppmärksammat fall är Petite Jasmine, som alltså blev mördad av en våldsam exman. Exmannen hade fått vårdnaden trots tidigare domar mot sig, pga. att PJ sålde sex och därmed dömdes ut som sämre förälder än exmannen.
Citat:
Ursprungligen postat av
Sereena
Det räknas väl om inte annat som ett riskbeteende som utsätter barnet för fara.
Citat:
Ursprungligen postat av
Meeku
Jag har heller aldrig hört om att något barn blir omhändertaget enbart för att mamman är prostituerad. Sen kan man ju tänka sig situationer där en mamma säljer sex återkommande med barnet i närheten eller det förekommer våld/missbruk, då vägs ju det in i bedömningen.
Citat:
Ursprungligen postat av
2.3
Jag hänger inte med på hur sexköpslagen skulle påverka vårdnadstvister på så sätt att sexarbetare skulle ha större risk att förlora vårdnaden pga den nämnda lagen.
Precis, det är bara om sexförsäljningen sker i bostaden när barnet vistas där, som jag kan se att det är relevant att en förälder säljer sex. Om mamman har delad vårdnad och säljer sex i sin bostad på pappaveckan så ser jag inte hur det skulle påverka barnet.
Citat:
Ursprungligen postat av
Kurt1
Oavsett vilket så bör Sexköpslagen avskaffas, och jag har tolkat det som att vi numera är överens om detta. Börjar du vackla på den punkten nu?
Jag tycker att sexköpslagen bör avskaffas ändå av andra skäl, men jag är inte säker på om det här argumentet med tvångsomhändertagande från socialen egentligen håller.