Citat:
Ursprungligen postat av
Zeusy
Tillhör man det kön man har fötts med eller är man något annat om man känner det?
Hur ska man hantera transsexualitet och könsbyten, exempelvis i offentliga omklädningsrum, toaletter, dusch, bastu e.t.c. och inom exempelvis idrott eller annan verksamhet där kvinnor och män har olika fysiska förutsättningar?
Ska man tillåta barn att genomgå könsbyte?
Uttryck din åsikt, argumentera, diskutera och debattera.
Kön (det reproduktiva) föds du med. Socialt tilldelat kön (gender/genus) är kulturellt skapat. Sedan finns det individens medvetande känsla av inte vara sitt reproduktiva kön, en psykisk känsla som är lika självklar som att vara född man och känna sig som man, eller född kvinna och känna sig som kvinna. Sedan verkar människan dessutom komma i ytterligare mellanformer. Inget att egentligen bry sig om utan evolutionen provar hela tiden massor av saker, och har ingen moral.
Man byter inte kön utan korrigerar kön. Barn ska inte operativt korrigera sitt kön med kirurgi före 20 ålderns mitt då psyket är färdigutvecklat, och man kan ta det oåterkalliga beslutet (och stå ut med konsekvenserna av att det inte är läge att ångra sig). Däremot kan gender/genus korrigeras medicinskt under en tillfällig tid så länge det inte är irreversibelt.
Ang omklädningsrum - Gör dem individuella, det hela är arkitektonisk byggnadsfråga. Dagens unga är redan idag livrädda att visa snopp och snippa för varandra. Eller så får vi lära oss att stå ut med att vi ser olika ut om man nu måste hålla på och klä av sig inför varandra.
Ang sport och olika förutsättningar - Det föreligger ju redan idag att olika människor lyckas olika väl. Vissa kommer etta, andra fyra eller femma i tävlingar, allt beroende på olika förutsättningar att ta tillvara sin kropps möjligheter, trots att man tränar sig blå.