Citat:
Ursprungligen postat av
HundenHansson
Jag kan inte vara den enda som upplevt detta och tycker det är ett idiotiskt sätt att jobba på? Vad kan man göra istället?
Man kan utföra de riktiga arbetsuppgifterna som man faktiskt får betalt för.
Faktiskt väldigt sjukt att det tillåts att boka upp en stor del av personalen på att sitta och snacka en massa strunt timme efter timme, ibland en hel dag. Det riktiga jobbet som man anställts för ligger och väntar och dessa "workshops" ger absolut ingenting.
Om 40 pers bokas upp på 4 timmar är det en hel arbetsmånad som förbrukas. Säg en snittlön per anställd på 50 tkr samt arbetsgivaravgifter på 31,42% så kostar detta tramsmöte 65 710 kr. Det borde ju verkligen vara i arbetsgivarens intresse att hålla nere denna typ av kostnader men tvärtom uppmuntras inte sällan till "teambuilding" och annat trams på bekostnad av jobbet som ska göras.
Tack och lov har man numera möjlighet att jobba hemma så man kan alltid sätta på denna typ av möten för inlyssning medan man jobbar med en riktig arbetsuppgift parallellt.