Citat:
Ursprungligen postat av
Memnok
Varför lär man då ut på trafikskolorna att vänsterfilen och blixtlåsprincipen skall användas? Varför skyltar man om att man skall göra så när det kommer upp tillfälliga skyltar vid olyckor?
Borde man inte rekommendera: ”Kör in i högerfilen så snabbt du kan” om det var så som du säger.
Det är inte personerna som kör i vänsterfilen som är problemet, de gör som man skall göra och som man har blivit lärd när man tog körkort. Problemet är alla sossar i högerfilen som reflexmässigt känner att de måste bilda en jättelång enfilskö. Ni gör fel och sedan har ni mage att gnälla på människor som gör rätt.
Det är redan bemött och svaret är enkelt.
Trafikverket och körskolor verkar för så låg geografisk påverkan på trafiken som möjligt. Det är alltså bättre med några filer tätt packade, än en längre kö för trafikverket.
Vad som är snabbast för bilisterna att komma fram är en helt annan fråga och den vanligt folk i kön ställer sig.
Varför ska jag vänta tre gånger så länge i en kö för att ett gäng idioter som kom 10 minuter efter mig ska tränga sig förbi på vänstersidan?
Egoister och idioter, tyvärr.