Citat:
Ursprungligen postat av Snusar´n
Hur tänker ni sk Äkta Liberala som tex vill att alla vägar ska privatiseras, sjukvård ska kosta.
Hallå, vänta nu!
Har du uppfunnit en väg som kan konstrueras och underhållas helt utan kosntader??? Eller är ämnet här: "VEM ska betala vad vägarna och vården kostar"?
Citat:
Ja menar att som jag har fattat det så skulle bara de med pengar kunna ha frihet?
I exakt samma grad som det i dagens Sverige bara är de med politisk makt som kan ha frihet. (Förresten, politikerna tvingar ju arbetarna att betala ca 2/3 av sin möda till den offentliga sektor som de detaljstyr, så du har rätt, idag är det BARA de med pengar, alltså politikerna, som kan ha frihet).
Citat:
Sjukvård:
Ska bara de med pengar kunna få sjukvård? Va händer med de fattiga?
Ja, bara de med pengar. T.ex. de miljoner indier som får frivilligt donerade pengar av världens rikaste man Bill Gates för att få behandling av HIV. Bara de.
Citat:
Vägar:
Ni vill ju att vägar ska privatiseras, då kommer ju alla vägägare ta betalt. De lär ju inte de fattiga ha råd med.
Dagens vägägare framför alla, staten, tar ju oerhört skitdyrt superbetalt för sina trasiga, spionkameraövervakade och enkelriktade låghastighetsskitvägar, så du argumenterar alltså mot hur socialismen tar betalt för vägarna???
Om man äger en väg så vill man förmodligen ha mycket trafik där. Det är t.ex. ovanligt att de som äger byggnader spikar igen portarna och vägrar alla tillträde dit. En vägägare lär ta avgifter av butiksägare och boende som tjänar på att utnyttja denna väg. På motsvarande vis så tar byggnadsägare betalt för andras rätt att utnyttja byggnader. Ofta kommer dock nog ekonomiska föreningar bildade av butiks respektive bostadsägare att äga vägar och gator i deras anslutning och själva bestämma huruvida varje bilist, eller värje entreprenör/boende intill vägen ska betala för det underhåll som onekligen kostar, helt oavsett konstitution.