Citat:
Ursprungligen postat av
st33r
Man får nästan känslan när man läser om det att hakkors med mera mest är en del av deras recept att framstå som maximalt onda mer än nån uttänkt ideologi. Kan man ens säga att det finns någon uttänkt ideologi?
Enligt mig, och de flesta andra så finns det ingen riktig ideologi, Expo t.ex. har gjort 2 poddar om dem, första försöker de få dem ill nazzar för att sedan backa i andra podden och gör en mer korrekt analys. De är inte heller satanister/djävulsdyrkare utan vill bara verka onda.
Sedan förstår jag att om en tidning gör en snabb research på en timme så kan de framstå som det. Kängor och vitsa skosnören, hakkors, deras olika manualer, svarta solen, O9A symboler mm.
Däremot finns de en del relativt framstående nazister från USA som har blivit doxxade och varit med i olika nazist organisationer, de fallen jag känner till så har de blivit uteslutna i det tysta.
"Rörelsen" är i snabb förändring och beroende på vilka estetik någon ledare kör med, så följer resten efter.