Flashback bygger pepparkakshus!
2024-10-16, 08:16
  #577
Medlem
c.divers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Polisen.Kreml
Fultolka inte för att det ska passa in i din ful-tes.

Det som verkar vara fakta är ju att killen, som är värd miljarder i fotbollsvärlden, sannolikt har body guards precis som ASAP Rocky hade när han attackerades av gymnasieafghanerna. Livvakterna vittnar om att ingen tjej följde med bollnegern in på rummet alternativt att det enbart hördes normala samlagsljud från dem. Samma livvakter kanske också (om samlag förekommit) vittnar om att tjejen såg helt vanligt genomsexad när hon gick hem, knullrufs, svettig och med ett fånigt leende trippade hon hem.

Jag tror att tjejen är ett misstänkt Stureplansluder som ser en chans att få ett helvetes stort skadestånd eller förlikning om hon drar tillbaka sin anmälan och håller tyst. Sannolikt kommer det att baktända för ludret eftersom negeradvokaten tänker anmäla för förtal. Bra i så fall som en läxa för framtida assangehoror.
Vadå fultolka? Aftonbladet påstod att advokaten sagt att han aldrig var ensam utom vid intima tillfällen och Månsan påstod då att intima tillfällen var bara då ha satt på toan och sket.
Hur kan du då få mitt inlägg vara en fultolkning?
Citera
2024-10-16, 08:17
  #578
Medlem
Babydolls avatar
Spelar ingen större roll om han är världsstjärna och jätterik. I Sverige påverkar det inte nivån på skadeståndet till offret särskilt mycket.

Det är inga miljoner som kommer att rulla in till tjejens konto. Om han bedöms skyldig så tippar jag på under 100 000 kr. I Sverige är det framförallt gärningens art (hur pass grov våldtäkt/kränkning) som påverkar nivån på skadeståndet.

Om han döms till dagsböter så påverkar inkomsten nivån på dagsböterna. Men dessa går inte till offret - utan går till staten.
Citera
2024-10-16, 08:20
  #579
Medlem
zilog-80s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av B-a-c-k-f-l-a-s-h
Kvinnan hade ju haft mycket mer att tjäna på ekonomiskt att inte anmäla direkt så det talar för att hon verkligen blev våldtagen.

Hon kanske försökte? Det hände på torsdagen och anmälan kom på lördagen.
Citera
2024-10-16, 08:33
  #580
Avstängd
Svenska bimbos blir influgna till franska landslaget för att festa. De beter sig som ett gäng horor. Begriper de inte detta? De skämmer ut Sverige.

https://www.expressen.se/sport/fotbo...kylian-mbappe/
Citera
2024-10-16, 08:36
  #581
Medlem
Sannolikt (misslyckat) utpressningsförsök av PSG eller money-grab av tjejen. Men man vet ju aldrig, hon kanske ångrade sig halvvägs eller efteråt, svensk lagstiftning ”lättvindig” på området, det som också talar emot är att Mbappe rimligen får ligga så ofta han vill utan att våldta ngn samt att det inte framkommit liknande rykten tidigare.

Citat:
Ursprungligen postat av Månsan
När svenska tjejer strax efter samlaget får klart för sig att ragget är världsberömt, god för miljarder eller stora idoler så bara måste dom anmäla en våldtäkt. Dom kan inte låta bli, frestelsen att kunna kapa åt sig en bit av rikingens kaka blir övermäktig.

Även om flickan upplevt en underbar natt med fantastisk sex med lyxiga inslag så blir begäret efter skadestånd i miljonklassen som ett heroinsug. Inget kan hindra den svenska flickan från att bli en girig lögnerska beredd att rasera liv och karriär för älskaren hon några timmar tidigare la upp sig för.
Citera
2024-10-16, 08:36
  #582
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Mullret
Knappast. Han vill nog inte ha negrar i sovrummet när han sussar heller.

Förneka allt är dålig ide som advokaten kör.

Med minimum 3 år i brummen tror jag det lutar åt ny kapten i de blåa. Med lite tur kan han få sitta av straffet i Frankrike.

Greizmann kan axla den rollen utmärkt.

Greizmann har slutat. Detta kommer att sluta precis som under VM 2010. Full splittring i laget. Mbappe är ingen bra lagkapten. Bra spelare men usel person.
Citera
2024-10-16, 08:51
  #583
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TenBagger69
Svenska bimbos blir influgna till franska landslaget för att festa. De beter sig som ett gäng horor. Begriper de inte detta? De skämmer ut Sverige.

https://www.expressen.se/sport/fotbo...kylian-mbappe/

Man kan också se på det såhär: det är män som flyger blonda kvinnor över halva världen för att festa som skämmer ut sig. Det är så uppenbart sexuellt motiverat och en kvinnosyn att kvinnor kan köpas. På gränsen till prostitution. Och de gör även precis likadant med prostituerade.
Citera
2024-10-16, 08:57
  #584
Medlem
Benny98s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Adidas
Vad dom än får leva med så är det inte tillräckligt mot vad dom förtjänar för vad de utsatte den mannen för de äckliga svinen.

Du har inget som helst belägg för att kvinnorna ljög. Att brott inte kan styrkas är inte samma sak som att Assange är oskyldig. Han flydde från Sverige med svansen mellan benen och skyllde på att Reinfeldt skulle lämna ut honom till USA, vilket Reinfeldt hade kunnat göra med eller utan den här våldtäktsanmälan.

Pararellen till Mbappe är att även den här kvinnan riskerar samma hetsjakt som Assanges anmälare utsattes för. Vi har inget rättssystem där man kan bli förmögen som offer, till skillnad mot USA där man kan få skadestånd med tiotals miljoner kronor. Därför är det inte jättevanligt med falskanmälningar, kvinnan har liksom ingenting att vinna på det om hon inte vill bygga en karriär på det. Hon har bara väldigt mycket att förlora på det.
Citera
2024-10-16, 09:06
  #585
Medlem
Zoffpotatiss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Amram
Är det någon som är förvånad ??

Vi snackar Sverige nu enda landet i världen där man kan bli dömd för att ha våldtagit sin fru.
Skevare syn på sex än den svenska uppfattningen finns inte någonstans på detta jordklot.

Så detta faktum ökar självklart t.ex chansen att någon penga-kåt brud med offerkofta
lyckas få loss lite stålar till de obetalda förfallna räkningarna som ligger där hemma i hyresrätten.

O sin vana trogen kommer plikttrogne kommissarie Kling o Klang med glödande pennor föra noggranna anteckningar under förhöret om denna hemska fejkade våldtäckt.

Och självklart sitter drevet i stugorna och med blodsprängda ögon gnuggar händerna när svenska äckeljournalister börjar veva om skiten.

Sverige är verkligen inte det enda landet i världen där man kan dömas för våldtäkt på den man är gift med. Tilläggas bör att givetvis kan både man/man, kvinna/man och kvinna/kvinna, som är gifta med varandra, utsätta sin partner för våldtäkt. Det finns ett mörkertal när det gäller män som våldtas av män. Tydligen känner de stor skam + rädsla att inte bli trodda.
Du verkar helt illaterat.
Citera
2024-10-16, 09:12
  #586
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AKKo-Itachi
Allt är sig likt i Sverige alltså, feminismens högborg.

Svenska kvinnor vill som vanligt ha kakan och äta den.


Exakt!
Citera
2024-10-16, 09:12
  #587
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Trues245
Om det är PSG med diverse gängkriminell inblandning osv som ligger bakom detta, då kunde de fått sköta detta hemma i Frankrike och inte blanda in Sverige. Ska vi få en debatt full av kränkta män som är arga på samtyckeslagen men struntar i våldtäkter bara för att Mbappé, hans agenter och PSG ska bråka om några hundra miljoner Euro hit eller dit. Det får de verkligen sköta själva.

Eller gjorde de det i Sverige både pga lagen och för att inte vara för " obvious "...
Citera
2024-10-16, 09:13
  #588
Medlem
Vem är kvinna som anmälde?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in