Citat:
Ursprungligen postat av
floraflap
Ja, visst låter det som en toppenidé, låt oss alla bli beroende, bara vi är glada! Varför bry sig om biverkningar när man kan vara ”nöjd och glad”? Kanske kan vi skriva ut bensos på löpande band, strunta i tolerans, kognitiv försämring och sociala konsekvenser. Slutligen är ju beroende bara som att behöva äta...inga problem där!
Sjukvården verkar ju helt galen som vill undvika att folk fastnar i livslånga beroenden och försämrad livskvalitet. Men visst, varför inte göra mediciner receptfria också, så kan vi ha en enda stor ”lyckligt beroende”-festival?
Liberalism är fint, men lite ansvar och perspektiv på konsekvenser skadar inte. I slutändan handlar det om att väga nytta mot risk, inte att ignorera verkligheten för att ”känna sig nöjd.”
Du vet förstås bättre än att låtsas som om den genomsnittlige patient som förskrivs benso får ens i närheten av den mängd som leder till beroende. Men du låtsas som något annat för att få det att framstå som du är riddaren som fäktas mot en grym konspiration av läkare och patienter i syfte att skapa pillertorskar.
Det är synd, det gör det svårt att ta dig på allvar.
Sverige badar i insmugglade ksalol, dvs aprazolam, dvs en av de starkaste bensodiazepinerna. Förstås. Missbrukarna är inte intresserade av en förpackning om 25 tabletter oxascand à 5mg i halvåret - det motsvarar ungefär 3st 1mg ksalol - när man med en internetuppkoppling kan beställa hem ett helt apotek. Billigare, dessutom, om du slänger på kostnaden för vårdbesöken.
Vill man få svenssons att handla på darknet och fastna i träsket är det här en fantastisk lösning.
Nej, det här tramsandet påverkar bara svenssons som försöker göra rätt för sig. Som vanligt är det tacksamt att ondgöra sig över ett påstått problem utan att själv - jag syftar på socialstyrelsen, inte dig - komma med en lösning på grundproblemet, och det är inte förskrivningen.