https://www.sydsvenskan.se/2024-03-2...nne-pa-skolan/
Finns lite ledtrådar i artikeln, bland annat ett SMS där de strykt över namnet på skolan men de skriver så här: "Där är en stor parkeringen vid paviljongen, parkera där!" Kanske säger något om vilken skola det kan vara, man skulle väl inte uttryckt sig så om "paviljong" om vilken förskola som helst.
De har bedrivit droghandel för miljoner i skolmiljö, och finns hur mycket bevis som helst med meddelande, screendumps, fysiska bevis, ändå försöker svinet med detta:
Citat:
Kvinnan blev fast anställd som förskollärare i Malmö 2017, samma år som hon tog sin examen. I förhör beskriver hon gripandet som en mardröm:
– Jag har gått utbildning och kämpat i detta landet och lärt mig språket för att kunna leva med mitt barn och min familj. […] Jag är jättechockad och jätteledsen.
Jaha men då är det ok då!
Citat:
I parets lägenhet hittas ett kilo kokain, 1 400 narkotikaklassade tabletter och 140 000 kronor i kontanter. I en park utanför lägenheten hittas det som parets barn fick i uppdrag att dumpa: ytterligare ett kilo kokain och över 5 000 narkotikaklassade tabletter. Bara kokainet räknas vara värt 1,8 miljoner kronor i gatuledet.
Borde inte det ge mer än 4-5 år? Gränsen för synnerligen grovt kanske går högre?
Finns också en smaskig msg skärmcap där snubben diskuterar med en annan langare om hur man bäst ska investera drogpengarna i fastigheter i Turkiet... :/