Citat:
Ursprungligen postat av
RegalskeppetVASA
Lite som när man håller upp en dörr för någon och inte får ett tack eller en nick tillbaka. Det är ju förstås inte hela världen men man tycker ju ändå att minimalt hyfs är att säga "Tack".
Nu fick du ju både ett tack och en nick tillbaka, men köparen sjöng inte din lov över din fantastiska insats.
Det är något sjukligt över din besatthet av att ovillkorligen få maxpoäng på din insats. Det finns mycket som man inte kan styra över i livet och mycket man aldrig får någon förklaring på. Men detta? Är ju pinsamt att bli så pass upprörd över att få nästan maxpoäng att man försöker ta kontakt med köparen och (i princip) dessutom startar en tråd på FB. Vad hade du tänkt dig att kontakten med köparen skulle ge? Att denne tårögt skulle erkänna att den gjort fel och snarast skulle ta kontakt med Blocket för att rätta till sitt misstag?
Vänta du bara till dess att du säljer något på Tradera och får ett negativt omdöme av en köpare som inte läst auktionstexten och vill, efter leverans, få ett lägre pris på varan för att denne inte läst ordentligt. Och använder det negativa omdömet som ett medel att utpressa dig. Då kan du ha något att klaga över. 9,8 av 10?! Get a life!