Citat:
Ursprungligen postat av
AttackHelikopter69
Fan vad man saknar gamla Sverige när man lyssnar på ABBA, bitterljuv nostalgi...
Så är det. Jag lyssnar på dem varje dag. Bokstavligen talat varje dag. Jag tittar gärna på filmer från 50-talet till slutet av 80-talet kanske 90-talet. Demografin, språket, stadsmiljöerna - allt var så oändligt mycket trevligare och vackrare.
Citat:
Ursprungligen postat av
KlartForDrabbning
satanisterna "Björn och Benny" var först ut i Sverige med att göra sitt vämjeliga "abbamuseum" kontantfritt, inte mycket nostalgi med det, för oss som inser vad systemets poäng med kontantfrihet är (total kontroll)
ABBA på hebreiska betyder "fader" och "bandnamnet" syftar på när Jesus Kristus på korset där han hänger uppspikad ropar "ABBA, varför har du övergivit mig.
Valet "ABBA" som "bandnamn" är ett häcklande av Kristus offer för oss på korset.
Motbjudande.
Björn och Benny kommer brinna i helvetet om dom inte visar ånger innan dom dör.
Struntprat. Vill inte hänga ut dem här men läs på om dem så lär du komma till en annan insikt.
Citat:
Ursprungligen postat av
Xanda
Personligen struntar jag i det gamla Sverige. Det var mycket skit som var både korkat och onödigt. Monopol på basfunktioner som medicin och kommunikation, Jante, söndagsstängt överallt, kollektivism, social kontroll och en stor svällande stat modell Östeuropa. Nej, jag är glad över att det gamla Sverige är ohjälpligt borta. Svensken var ett efterblivet bondfolk. Åt helvete med skiten. Jag föredrar att se fram emot framtiden med spänning istället för att titta bakåt med nostalgi.
Allt var inte bra förr i tiden, men av det som är viktigt så var allt bättre. Dessutom så var det bättre i Sverige än i princip alla andra länder. Nu däremot är svenska folket riktigt illa ute.
Citat:
Ursprungligen postat av
JoeDough
När ironi är som bäst!
Och då nämnde han inte ens de kriminella gettoartisterna som SVT/SR haussar.