Citat:
Ursprungligen postat av
Sweemo
Vill absolut inte krossa någon, en sådan lösning är jag inte intresserad av. Är ledsen över detta, vill bara jobba och ha en normal arbetsrelation, vi utgör inte heller något hot för varandra eller konkurrerar med varandra så det finns inga sådana anledningar heller.
Du kommer aldrig ha någon eftersom personen ser dig som ett lämpligt eller tacksamt offer att hacka på. Du har förmodligen varit en trevlig och ödmjuk kollega som inte tagit för dig så mycket, och därför är du ett lämpligt byte att ge sig på. Du betraktas som svag. Hade du direkt visat en annan sida, vilket du såklart inte ska behöva göra, så hade idioten aldrig gett sig på dig. 95% av alla människor uppskattar en sådan kollega som du har varit, men ett fåtal individer utnyttjar det mot er.
Du får antingen byta jobb eller vara ett riktigt svin tillbaks. Fast på nått smart sätt så du inte hamnar i onåd med rättsväsendet. Personen behöver vakna upp ur sin dagdröm där du är den svage som man ger sig på och gör vad man vill med. Chocka personen och vänd personen liv upp och ner, eller så byter du arbetsplats.
Var inte så rädd för att göra fel. Livet är kort och vi alla dör för att aldrig vakna upp igen. Våga ta för dig, våga hämnas. Se det som en erfarenhet och en rolig uppgift. Krossa personen rakt upp och ner. Men använd hjärnan och inte bara händerna. Ingen kommer tacka dig för att du var snäll mot idioten som behandlar dig som skit. Sätt ner foten och gör det ordentligt. Börja med att se till så narcissisten får sin bostad uppeldad när hen inte är hemma. Psykologisk krigsföring tills narcissisten tar livet av sig, steg för steg, attack för attack. Låt hen få veta att hen har att göra med djävulen själv. Men gör det smart. Du ska inte skaka galler eller bli av med jobbet.