Citat:
Ursprungligen postat av
confidential-user
Som rubriken lyder undrar jag om dom rika (men ibland snåla) värdfamiljerna går helt utan skuld om det uppdagas att dom betalar barnflickan/hemhjälpen svart?
Den illegala arbetskraftsutlänningen blir väl hemsänd iaf el hur lägger det till?
Nej, det är inte lagligt att betala svart oavsett om det är städhjälp eller om det är snickaren och om du är rik eller inte gör ingen skillnad.
Det är skattebrott, både för den som betalar och dem som tar betalt.
Kan även vara fråga om penningtvätt och bokföringsbrott för arbetsgivaren.
Den som jobbar svart blir oftast bara upptaxerad, dvs tvingas betala skatt för det intjänade och blir sällan dömda för brott.
Att jobba svart är generellt inte ett brott man blir utvisad för, så om den som jobbat svart blir "hemskickad" eller inte beror på om de vistas lagligt i landet eller inte och vilken typ av uppehållstillstånd de har. Ett uppehållstillstånd som arbetstagare blir så klart indraget om personen inte har ett lagligt arbete med tillräcklig inkomst.
Är de i landet illegalt blir de hemskickade oavsett svartjobb eller inte om de blir påkomna av myndigheterna.
Oftast ses de som jobbar svart på detta sätt mer som offer än som brottslingar.
De som utnyttjar dessa däremot är brottslingar, minst skattebrott, ofta penningtvätt och bokföringsbrott, ibland kan det även handla om människoexploatering(tyvärr ovanligt att personer döms för detta).
Exempel:
människoexploatering av barnflickor människoexploatering av restaurangarbetare