Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2024-03-05, 18:42
  #313
Avstängd
RudyardKiplings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Robokopf
Ordet neger verkar ju avhumaniserande, personen är inte en människa utan någonting annat. Tycker ditt exempel med klättra i träd och äta bananer styrker det.

Läs den här tråden och se hur folk uttrycker sig och anser om saker och ting.

Även om henke levt som en svenne hela sitt liv, spelat i landslaget etc så finns det folk som känner sig tvugna att definiera honom utifrån hans hudfärg gentemot hur hudfärg borde vara i det här landet, samt använder ord som inte bara definierar honom som ”den där svarta snubben” utan ”negen” vilket i merparten fall betyder ”omänniskan”

Och jag kan inte se något direkt hårt dömande från henkes håll när han pratar om detta.
Läs artikeln med öppna ögon och fundera på hur det hade varit att vara henke.
Eller nån utan henkes talang och förutsättningar.

1. Det får stå för dig. När jag växte upp var det inte det och ordet användes i normalt språkbruk inte nedsättande.


2. Hur vet du att jag inte redan vet det?

Du kanske kan ta och fundera på om Sverige och alla europeiska länder är så rasistiska - varför i helvete har då miljontals araber och negrer oombett åkt hit under 30-40 års tid?



Citat:
Ursprungligen postat av Kammadaj
Jodå, jag har hängt med ett tag. Jag tycker snarare det låter som du har en förskönande bild.
Barn och ungdomar kan vara väldigt elaka. När jag själv växte upp och man bara kunde hitta något lite som avvek så fick man höra det; överviktiga, inflyttade och med annan dialekt, inte rätt kläder och massa annat.
Att dessutom vara en aning svart som han, detta har han garanterat fått höra ett antal gånger.
Ja, numera är det ren skräck pga den galna och oansvarliga invandringen, men man måste skilja på då och idag.

Det var ju det jag skrev innan om glåpord. Man tar något som kännetecknar personen ifråga; tjock, lång, ful, svart, sneda ögon, glasögon, etnicitet, ursprungsland osv. Är negerjävel att man hatar negrer? Är din långe fan att man hatar långa? Är danskjävel att man hatar danskar?

Om någon känner sig kränkt så säger det kanske mer om personen i fråga än om den som säger något? När jag växte upp var det INGEN som var kränkt för någonting. Fritzl kränkte sin dotters och sina inavlade barnbarns rättigheter. Det är att använda ordet rätt. att någon känner sig kränkt över att koranen eldas upp eller får höra jävla afghan är ju bara trams. Folk som är så lättstötta borde sova i ett bomullsrum med hjälm på. Hade vår generation varit en bråkdel så lättstött som dagens som behöver triggervarningar på filmer som innehåller neger hade man sagt åt dem på skarpen att skärpa till sig.
Citera
2024-03-05, 18:45
  #314
Medlem
KirkenesCowboyss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Spjutspetsen
Jag håller med. Vi svenskar är extremet framgångsrika. Och vi har blivit det själva utan slavar och utnyttjande av naturresurser. Vi har gjort det helt själva. Vi borde vara extremt djävla stolta över det!

Vi är fantastiska och det inser ju även albaner, afrikaner, iranier, araber och annat pack i och med att de väljer att lämna sitt eget hemland bara för att komma och bo bland oss och sedan försöka ta över våran identitet och "larpa" svensk.

Citat:
Ursprungligen postat av larsjohansson
Svenskar skulle varit "extremt framgångsrika" om livet kunde reduceras till att innovationer och producera diverse prylar. men det kan det inte. Livet handlar i första hand om långsiktig överlevnad och skydda sina intressen och existens. Bland annat bilda familjer och reproducera sig.

Vi gjorde detta bra fram tills mellan 50- och 80-talen för då var det helt plötsligt viktigt att kvinnor skulle ut i arbetslivet och det blev tal om den sexuella frigörelsen, nedmonteringen av kärnfamiljen och kryddat med självhat.

Det är inte som så att svensken är kapabel till att skapa väldigt lugna och välfungerande samhällen, maskiner och upptäcka olika element men sedan inte är kapabel till att knulla och få barn. Det är idéer som driver samhället och de idéer vi har blivit matade med under väldigt många år är rena svenskfientliga idéer.

När vi sent om sider kommer komma till insikt att afghaner och kurder inte kommer rädda våra pensioner eller att somalier inte tillförde någonting till Sverige (handen på hjärtat har någon svensk ätit somalisk mat och tyckt att det varit gott, eller tagit till sig någonting från den somaliska kulturen?) och att det faktiskt finns ett unikt svenskt folk som består av skandinaver - då kan mycket hända och snabbt kan det gå.

Viktigt att komma ihåg att exakt samma skit som händer i Sverige händer även i Tyskland, Belgien, Nederländerna, Danmark, Frankrike, Irland, USA, Kanada, Australien, Nya Zealand och Storbritannien så när vi européer väl börjar ta vårt eget parti kan det komma att gå snabbt att göra våra samhällen bra för oss och dåligt för icke-européer.

Jag tror de flesta svenska män hellre kastar ut, eller dödar, Mohammed och Ahmed i Sverige som våldtar och lever rövare än bekämpar Igor och Vladimir.
Citera
2024-03-05, 18:54
  #315
Avstängd
RudyardKiplings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av loopdenguide
jag kan förstå det Henrik Larsson pratar om. det handlar egentligen inte om att vara svensk tror jag, men jag förstår verkligen detta utifrån hans synvinkel hur han tänker och känner och där har han haft oturen att ha en mörk färg. men jag tror egentligen att det kan handla om annat. han har haft en trasslig uppväxt. han har fått kämpa sig igenom hela livet och genom fotbollen har han bevisat att han är värd något. jag tror mer om att det handlar om att vara accepterad. accepterad i samhället. att vara någon. men Henrik kanske inte ser detta utifrån sina egna perspektiv. han tror det handlar om färg. så, hur kan jag tro detta? ja, jag måste ju gå tillbaka till mig själv. min fattiga familj och min uppväxt präglades av att jag ständigt var tvungen att prestera. prestera för att bli accepterad. vi flyttade runt i hela sverige och för varje nytt ställe fick jag visa vad jag gick för. prestation var delvis genom betyg men också, och det visade vara det viktigaste, genom idrott. i och med detta så blev jag intressant som person. klarade mig undan en hel del mobbning genom detta, även om det hände. till slut var jag accepterad. jag tror att det är detta som Henke försöker framföra även om han kanske inte lägger fram det på rätt sätt. för även jag som infödd genom flera generationer funderade på varför jag inte var accepterad.

Jag bodde i ett samhälle tidigare där det sades att det krävs att man bott där i tre generationer innan man är accepterad. Jag har sedan förstått att just detta är ett återkommande synsätt i många andra byar i Sverige. Jag utgår från att det fungerar snarlikt i andra länder. Det är ju inte så konstigt. Människor som bott på ett ställe under lång tid vill ju verkligen veta att man kan lita på personerna som nu finns i den lilla byn. Har man då bott där i tre generationer och skött sig så kan man till slut bli accepterad. Det går inte att bara flytta in i ett litet samhälle i Sverige ens som svensk och tro att man ska bli accepterad i första generation. Kanske har det att göra med tex zigenare som förr drog runt med cirkus, slipade knivar och passade på att stjäla när det var på genomresa i byar runt om i Sverige?
Citera
2024-03-05, 18:59
  #316
Medlem
Zaedrewss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KirkenesCowboys
Frågan är ju varför han måste respektera sin pappas rötter och hur menar han att han respekterar dem?

Henrik Larsson är åter ett exempel på hur dåligt det är med ett multietniskt samhälle - född i Sverige, uppvuxen i Sverige, utbildad i Sverige, tränad i Sverige men detta är inte nog då hans fars neger-DNA måste respekteras.

Undrar hur många "Henrik Larssons" det sitter ute i vårt land som fått precis allting men ändå inte känner sig hemma. Det är dags att repatriera alla som inte är skandinaver/germaner ut ur vårt land en gång för alla.

Sverige är svenskarnas land, inte mulatternas, inte albanernas, inte judarnas, inte afrikanernas, inte persernas, inte arabernas.

Exakt trots allt det. Känner sig alltså inte svensk! Trodde man inte om honom detta bisarra men ärliga då utspelet.

Men rätt typiskt. Det är ju extremt vanligt det här hos personer med vit morsa och svart farsa att farsan liksom dragit ens innan de föddes och helt och hållet har de bott hos den vita morsan. Men sedan ändå är det detta svarta som de dras till och identifierar sig mest med.
Citera
2024-03-05, 19:04
  #317
Medlem
Tuors avatar
"Henrik Larsson känner sig inte som svensk".

Kan det möjligtvis bero på att han inte är svensk?

Han är för mig en svensk medborgare som har varit väldigt duktig på att spela fotboll men svensk är han ju absolut inte.
Citera
2024-03-05, 19:05
  #318
Medlem
Svenskar är ett isolerande folkslag, mot varandra och framförallt mot invandrade personer. Framförallt de som inte redan bevisat sig på något sätt, som Henke nämner i intervjun.

Det är en känsla som blivit starkare sen perioderna med Reinfeldt och framförallt efter 2015 och all negativ associering till invandrare p.ga skiten många av dom bidrar med. Inte helt orimligt ändå, men slutresultatet blir då att invandrare börjar leta en identitet de kan relatera till snarare än en där de för alltid kommer ses som outsiders, så länge de nu inte kommer upp i Henke eller Zlatan-nivåer, och tillochmed då.
Citera
2024-03-05, 19:09
  #319
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tuor
"Henrik Larsson känner sig inte som svensk".

Kan det möjligtvis bero på att han inte är svensk?

Han är för mig en svensk medborgare som har varit väldigt duktig på att spela fotboll men svensk är han ju absolut inte.

Fotbollsspelaren Larsson är ju inget snille men han är mer sansad och förståndig än de svenskar som blir kränkta och harmsna över att en neger inte vill identifiera sig som svensk.
Citera
2024-03-05, 19:24
  #320
Medlem
Han har rätt att få känna så. Ser inga problem med det och inget o bli upprörd över. Tycker bara det är synd.
Citera
2024-03-05, 19:27
  #321
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av larsjohansson
Svenskar är en etnisk grupp som det inte är obligatoriskt att identidfiera sig med.

Man kan fråga sig varför diverse rasblandade personer skulle vilja identifiera sig som "svensk" i dagens läge.

Problemet är att man blandar ihop svensk och svenne, alla kan bli svenskar men svenne föds man till.
Citera
2024-03-05, 19:33
  #322
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Tuor
"Henrik Larsson känner sig inte som svensk".

Kan det möjligtvis bero på att han inte är svensk?

Han är för mig en svensk medborgare som har varit väldigt duktig på att spela fotboll men svensk är han ju absolut inte.

Han är svensk som i afrosvensk och Sverige är lika mycket hans land som etniska svenskarnas land.
Citera
2024-03-05, 19:35
  #323
Medlem
greta75s avatar
Trots att Henke har en ursvensk personlighet och uppväxt i Sverige så känner han sig altså inte svensk. Kände sig accepterad först efter att han blev bra i fotboll.

Det finns så mycket fördomar och rasism ute i stugorna och det hjälper inte ens att lära sig svenska och skaffa sig ett jobb. Man blir utsatt livet ut.

Kan vara bra att lägga detta på minnet att väldigt många har det så.
Citera
2024-03-05, 19:58
  #324
Avstängd
Mad monks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Zaedrews
Exakt trots allt det. Känner sig alltså inte svensk! Trodde man inte om honom detta bisarra men ärliga då utspelet.

Men rätt typiskt. Det är ju extremt vanligt det här hos personer med vit morsa och svart farsa att farsan liksom dragit ens innan de föddes och helt och hållet har de bott hos den vita morsan. Men sedan ändå är det detta svarta som de dras till och identifierar sig mest med.

Kan det vara så enkelt att han bara rider vänstervågen som alla andra fd. kändisar som känner sig irrelevanta. Lite uppmärksamhet för att stärka det troligen fragila egot alla kändisar verkar ha.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback