Citat:
Ursprungligen postat av
Ultragainus
"Lika lite som jorden är rund". Kul att du ännu en gång tar ett exempel som går att utvidga genom att zooma in ytterligare. Ellips är nämligen den vetenskapliga benämningen som närmst beskriver jordens form. Faktum är att jordens form är i ständig förändring precis som allting på den.
Ja, zoomar man in på planetens yta så ser man olika imperfektionet och kan tillbringa hela livet med att undersöka detaljer men den ändrar inte jordens sfäriska form som helhet.
Precis som att alla människor är olika, inte ens enäggstvillingar är helt lika p.g.a. olika miljö under fosterperioden. Det underkänner inte att kategorin "människa, homo sapiens" är valid för enäggstvillingar och alla andra människor.
Det faktum att man kan hitta underkategorier i all oändlighet, eller överkategorier gör inte att man kan hitta på nya kategorier som "icke-binär" med hänvisning till att det går att zomma-in eller ut rent teoretiskt.
Det är som att jämföra äpplen och päron utan man måste utgå från samma "kategoriplan".