Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2024-03-02, 07:01
  #13
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av UndeadNinja
Tyskarna har ju redan startat två världskrig så varför vore det så otänkbart att de även startar det tredje?

Vi har ju totalitära tyskar som försöker skapa ett världsherravälde med bland andra Klaus Schwab och EU-presidenten Ursula von der Leyen.

Var inte så säker på det. Joe Biden sade ju att Usa kunde och skulle spränga Nordstream vilket sedan också blev av men det skylldes ändå på Ryssarna.

Om tyskarna genomför det här så kommer väst ändå att skylla på Putin.
Kan inte instämma mer.

Och när att de lagt skulden på ryssen så kommer de blinda fåren, dumma idioter, i väst att tro på den historian.
Ser bara i vissa trådar här, så tror ju vissa fortfarande på på att det är ryssen som sprängde NS.

Jag tror personligen inte Bron går att skydda helt, de kan säkert spränga den med en svärm av missiler. Inte vilka missiler som helst dock.
Citera
2024-03-02, 07:14
  #14
Medlem
DenVildeSvenskens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Charlatanery-end
Kan inte instämma mer.

Och när att de lagt skulden på ryssen så kommer de blinda fåren, dumma idioter, i väst att tro på den historian.
Ser bara i vissa trådar här, så tror ju vissa fortfarande på på att det är ryssen som sprängde NS.

Jag tror personligen inte Bron går att skydda helt, de kan säkert spränga den med en svärm av missiler. Inte vilka missiler som helst dock.

Du och din sort kan vara trygga i att vi kommer att spränga den svartbyggda bron. Ni kan vara lika trygga i att vi inte bryr oss ett skit om ryska hot om "tredje världskriget" eller den ryska "atombomben"

Sickna losers ryssarna är
Citera
2024-03-02, 07:54
  #15
Medlem
SoberZealots avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Trollfeeder
Bra, ge Ukraina vad dom behöver för att sänka bron. Den ska bort.
Och jag som trodde du var kristen?

Jag är kristen, och jag vill ha fred. Jag mår dåligt när unga pojkar dör för ditt hat.

Tyskland skall hålla sig på mattan. De har redan startat 2 st världskrig. Jag hoppas på att Trump blir president och stoppar detta galna krig innan hela jorden står i brand.
Citera
2024-03-02, 08:22
  #16
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av maktspel
Bron går mellan mainland Ryssland och Krim. Är det inte så att Ryssland har avtal med Ukraina om att om att ta hand om Krim under nästa 50 år eller något? Så i praktiken lär väl bron helt stå på ryskt territorium.

Jag är absolut ingen Rysslandskramare men om USA fortsätter hålla fast vid Guantanamo trots att kubanerna inte vill ha dem där måste väl också Ukraina och alla andra USA-stödda länder med liknande avtal följa samma principer?

Ryssland hade ett avtal att leasa flottbasen Sevastopol fram till 2042. I avtalet stod bla även att Ryssland skulle respektera Ukrainas suveränitet. Ryssland valde dock att med vapenmakt ta hela Krim 2014 och att därefter ensidigt säga upp ovanstående avtal.

Kerchbron är därmed ett svartbygge på ukrainsk mark och det ligger helt inom Ukrainas rätt att förstöra den. Vill tyskarna hjälp till med det får de göra det. Det har redan varit iranska shahedinstruktörer på plats men det har inget blivit upprörd över.
Citera
2024-03-02, 08:36
  #17
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PK-befriad
Det här lär inte gå obemärkt förbi i Ryssland, men om de tyska generalerna iscensätter planen nu så kommer alla veta att det var dom.

Jag tycker vi drar oss ur NATO-processen omedelbums, det är bara en tidsfråga innan någon labil aktör går över gränsen och drar igång något som vi inte vill vara en del av.
Exakt, de tyska generalerna är i praktiken tagna med brallorna nere i den här frågan, T o m ZDF (tysk public service-tv) och kunniga personer inom Bundeswehr bedömer det som troligt att upptagningen är äkta:

Citat:
Ursprungligen postat av ZDF
Auf den ersten Blick könnten die Aufnahmen authentisch sein, die Stimmen klingen nicht offensichtlich manipuliert, die Soldaten scheinen miteinander vertraut, es wird eine riesige Fülle an Details, bezogen auf zahleiche interne Abläufe, erwähnt. Quellen in der Bundeswehr teilten dem ZDF mit, dass sie den Inhalt für authentisch halten, ohne es jedoch sicher verifizieren zu können.

https://www.zdf.de/nachrichten/polit...sland-100.html

Det verkar alltså röra sig om en parallell till det berömda "Nuland Tape" för tio år sedan - äktheten är trovärdig och kommer förmodligen snart att säkras, de som inte vill att samtalet ska diskuteras kommer att försöka fokusera på frågan "hur fick ryssarna tag i det här bandet?".

Varken Scholz eller Pistorius har varit pigga på att hjälpa till med någon sprängining av Krimbron, så etiskt sett ligger samtalet nära direkta förberedelser till myteri, att gå bakom ryggen på regeringen från Luftwaffes sida.
__________________
Senast redigerad av HepCat-X 2024-03-02 kl. 08:47.
Citera
2024-03-02, 08:56
  #18
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DenVildeSvensken
Atombombskortet? Eller tredje världskrigskortet?

Vi har hör det där i 10 år nu. Det Putin inte förstår är att hela den fria världen har beslutat sig för att ta i med hårdhandskarna nu - vi har åderlåtit och dränerat terrorstaten Ryssland tillräckligt för att utan större besvär förinta allt ryskt i militärväg på ukrainas territorium.

Det är väl bra att få slut på kriget?

O med fria världen så menar du länder som dansar efter amerikanarnas piska?
Tyskland är och förblir ockuperat av USA.

Det du tycks missat är att hela Europa är dränerat på militära resurser.
Vi har dessutom dragit på oss en massa ekonomiskt skit med alla idiotiska sanktioner.
En sanktion i mitt tycke skall drabba mottagarlandet och inte avsändarländerna, som det gör idag.

Att förstöra Krimbron löser ingenting. Ryssland kommer ändå vinna det här. Vi i väst har ingen uthållighet.
Problemen kommer efteråt, någon gång kommer det bli fred och då är västerländska bolag troligen portade från den ryska marknaden. Är det bra för ekonomin? Nej säger jag.
Citera
2024-03-02, 09:05
  #19
Medlem
stilichos avatar
Löjligt försök till vilseledning från ryssarnas sida. Inte för att Ukraina inte kan få Taurus-missiler eller använda dem mot Krimbron. Men för att ryssarna försöker involvera tyskarna i processen. Givetvis vet den ukrainska militären mycket mer än den tyska militären om hur man överlistar ryskt luftvärn. De har så att säga lite mer övning. Någon tysk meverkan är inte nödvändig, vilket så klart är ett problem för ryssarna som gärna vill skrämmas med tredje världskriget.
Citera
2024-03-02, 09:12
  #20
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PK-befriad
Det här lär inte gå obemärkt förbi i Ryssland, men om de tyska generalerna iscensätter planen nu så kommer alla veta att det var dom.

Jag tycker vi drar oss ur NATO-processen omedelbums, det är bara en tidsfråga innan någon labil aktör går över gränsen och drar igång något som vi inte vill vara en del av.
Den enda labila här dom faktiskt visat sig vara villig att gå över gränser är Ryssland. Om det är någon part där risken är stor för att ytterligare gränser passeras så är det just Ryssland, varför Nato behövs mer än någonsin i avskräckande syfte.
Citera
2024-03-02, 09:15
  #21
Medlem
AndersPersson99s avatar
Det fanns inget giltigt tillstånd att uppföra bron så den bör tas ned.
Citera
2024-03-02, 09:36
  #22
Medlem
RT är källan, dvs det är propaganda för inhemsk konsumtion och cementera för det ryska folket att kriget är nödvändigt för att väst vill förgöra Ryssland, och därmed säkra Putins jordskreds-seger när dom lajvar val nu i mars.

Om ryssarna drar sig tillbaka till 1991 års gränser så blir det fred efter förhandlingar om skadestånd och överlämning av krigsbrottslingar till Haag. Då är hotet mot RY över och vi kan återgå till business as usual.
Citera
2024-03-02, 09:36
  #23
Medlem
loisloiss avatar
Ryska reaktioner - Dmitry Medvedev:
«On the phone conversation between the Bundeswehr officers about planned attacks against our country

Our historic adversaries, the Germans, have once again turned into our archenemies. Just take a look at how thoroughly and in what detail the krauts are discussing long-range missile strikes on Russia’s territory, and are picking out targets and the most workable ways to harm our Motherland and our people. And they are doing so without leaving out the deceptive rhetoric about Germany’s non-involvement in the conflict.
Just a little while back, could anyone have imagined this?
And how to react to this in a diplomatic way?
I don’t know…

But I do know this one thing.
The Second World War-era call has once again become relevant: DEATH TO THE FASCISTS!»
https://x.com/medvedevrussiae/status...Tmyd78Kzsr3PWg
__________________
Senast redigerad av loislois 2024-03-02 kl. 09:41.
Citera
2024-03-02, 09:41
  #24
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AndersPersson99
Det fanns inget giltigt tillstånd att uppföra bron så den bör tas ned.

Vad för tillstånd?

Vem skulle ge ett sådant?
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback