Citat:
Ursprungligen postat av
Hatespawn
Asperger är väl inte ens ursäkt till att slippa jobba? Jag känner en tjej som fått diagnosen asperger, vet inte om hon får bidrag men hon jobbar inte. Hennes kille jobbar och dom har barn som hon tar hand om.
Hon skulle kunna jobba lite varstans men framförallt skulle hon garanterat fungera inom produktionsarbete. Du verkar anse att det är dåligt att försäkringskassan gör allt för att undvika försörja såna personer, varför?
För 25 år sedan var det ganska lätt att få förtidspension (numera kallat sjukersättning) med en Aspergerdiagnos, men det är nog inte lika lätt idag. Autismdiagnoserna har ju ökat till skyarna, jag vet två föräldrar med två barn vardera och alla fyra barnen har autism, så det är en hel del framtida förtidspensionärer samhället har att blicka fram emot i sådana fall.
Det är ju knappast busenkelt att få jobb med en funktionsnedsättning. I mitt län på Platsbanken är det 3% av arbetsgivarna som har "öppen för alla" (alltså att de anställer med lönebidrag), och jag tror att det är typ 85% av de med AS som inte förvärvsarbetar. Kanske kommer det bli mer accepterat och PK-certifierat att ha autism framöver (typ företag som inkluderar det när de prioriterar mångfald osv). Det känns som att det börjar bli det.