Det finns vittnesuppgifter om att en man ska ha setts gå ner på spåret och in i tunneln med en väska.
Efter klockan 15 greps en man efter att polisen sprungit ifatt honom i tunneln. Mannen har eldat med skräp och misstänkts ha gjort det med uppsåt. En brottsutredning om mordbrand alternativt grov mordbrand har inletts.
En man har gripits och är misstänkt för att med uppsåt ha tänt eld på skräp i en tunnelmynning. En brottsutredning om mordbrand alternativt grov mordbrand har inletts av polis.
Ett antal föremål som anträffats på tågstationen sätts i samband med den misstänkte gärningsmannen. För att säkerställa att föremålen inte är farliga tillkallas NBS (nationella bombskyddet). Kl 18:30 var föremålen färdigundersökta och konstaterat ofarliga.
Polisens trafikstopp kvarstår dock på obestämd tid eftersom polisens tekniker ska undersöka platsen.
Trafikstoppet berör all tågtrafik på Arlanda.
Hur många soptunnor passerade GM’n innan han hittade ”den rätta tunnan”
..Hmmm, resa från Danmark till Stockholm.. (foto på dansken) https://www.aftonbladet.se/a/Ll8wl4
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!
Stöd Flashback
Swish: 123 536 99 96Bankgiro: 211-4106
Stöd Flashback
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!