Citat:
Ursprungligen postat av
pj759170
Jag tycker att relationen mellan man och kvinna kan vara väldigt skev emellanåt.
T ex om min kvinna skulle säga till mig att "du börjar få lite mage". Då skulle jag svara ungefär "bra att du påpekar det, då får jag steppa upp träningen".
Om jag skulle säga samma sak till min kvinna, så skulle jag säkert få stryk och en satans utskällning.
Varför är det så här?
Är det någon annan här med liknande erfarenhet?
Handlar om etik och könsroller, ett bortglömt kapitel i det moderna samhället tyvärr.
Männen som är av det fysiskt starkare könet är förbjuden att ta till fysiken utan förväntas hantera det lugnt och behandla kvinnor med en respektfull och vänligt bemötande, för att behålla sin aktning.
Kvinnor däremot har inte haft några begränsningar utan kan visa när mannen inte uppfyller sin plikt tillräckligt bra med våld och utbrott för att kompensera för sin mindre beslutanderätt.
Normalt är detta inget problem då mannen anpassar sig och låter hon gå om hon är väldigt upprörd över något.
I moderna samhället däremot där mannen inte har mycket att säga till om skulle ju det mest rättvisa vara att även släppa på den här punkten, men som allt annat som kastas in under termen "jämnlikhet" så mäts saker med olika måttstockar.