De första 2000 franska soldaterna ska alltså möte en fiende som har två års stridande i området som erfarenhet. Dessa första 2000 franska soldater kommer få det hett om öronen, det kan jag nog lova.
Jag skulle vilja veta vad det är för franska förband och hur dessa är utrustade.
Frankrike säger sig alltså ha 121 000 soldater och ytterligare 24 000 reservister. Dessa inledande 2000 ska alltså vara en inledande förtrupp till en större militär operation med flera trupper, i samarbete med andra alierade. Frankrike säger sig kunna sända in 20 000 soldater, så att dessa tillsammans med soldater från andra allierade inom 30 dagar kan utgöra en arme på 60 000 soldater.
Källa som länkats tidigare i tråden:
https://www.themoscowtimes.com/2024/...ukraine-a84537
OT: Världskrig here we go. Jag vill ändå ha länder från andra världsdelar än enbart europeiska lände som krigar.
Jag menar att om Ukraina med massiva stöd från europeiska länder rakt av ej lyckats jaga iväg Ryssland, utan fått 100 000 döda soldater, om inte flera. Så tror jag det blir extremt svårt för franska eller andra länders trupper att strida mot Ryssland. Jag tycker allt att Ukraina fått massivt stöd inklusive NATO-ledd stridsledning, ändå har det inte lyckats. Ryssland däremot tuffar enligt mig på som tåget.
Jag tror inte alls på det här som väst håller på med, dvs vill strida mot Ryssland i Ukraina.