Citat:
Ursprungligen postat av
Conception
Det finns absolut ingenting som pekar på en
minoritet. Faktum är att det mesta pekar på att det finns en majoritet för väst och mot Ryssland. Speciellt med tanke på invasionsmotståndet.
Vad är det för påhitt? "Mycket starkt hot" mot vad? Rysslands säkerhet?
"Är man tillräckligt stor så behöver man inte ta skit". Ska komma ihåg det.
Finns inget som tyder på att den är statligt finansierad utan ett arbete av några extremister som verkligen hatar Ryssland. Å andra sidan, Who can blame them.
Det finns inget som tyder på att du vet vad demokrati är. Störtar man den demokratiskt valde presidenten med våld så är man ingen demokrat. I en demokrati styr den som har majoriteten.
Ja, Ryssland försvarar sin säkerhet. Ukrainas nazistiska tradition är inget att leka med. Därav den ryska reaktionen. 48 pro-ryssar uppeldade, ihjälklubbade, skjutna av ukrainare i fackföreningens hus i Odessa 2 maj 2014 talar för sig själv. Men den ukrainska statens totala ointresse (enligt FNs utredning) att utreda och straffa de skyldiga gör att detta blir riktigt otäckt. När rättsstaten har abdikerat då är det riktigt illa.
Och inte blir det bättre av att du försvarar terror (Who can blame them). Nej du, i ett civiliserat land så ägnar man sig inte åt bilbomber osv av politiska skäl. Det där är gangstermetoder. Du vet inte vad demokrati är. "Who can blame them"? Fy fan. Jag kräks.