Citat:
Ursprungligen postat av
Mrstardust
Kommer bli betydligt tuffare, om nu inte Europas Nato-länder får för sig att elda på kriget utan USA.
Vem vet vad de kan hitta på.
Men det verkar som svenskar längtar efter ett världskrig.
De verkar i alla fall vara de mest krigsgalna enligt diverse undersökningar.
Blir väl så då man är fredsskadad och tror att krig är något vackert och heroiskt.
Richard Thaler har forskat på hur man påverkar pöbeln.
Pöbeln idag är massorna av hjärndöda idioter som befolkar facebook och andra sociala medier. Samt tittar på SVT.
Begreppet som han tog fasta på för att förklara sina teorier var "Nudge".
Propagandisten ska ge pöbeln små "knuffar" i rätt riktning.
Pöbeln är så dum så de begriper inte att varje liten symbolhandling gör dig "emotionellt investerad" i ett narrativ eller en "fight" som pöbeln själv inte begriper ett skit av.
Thaler poängterar också att "investeringen" som individen gör ska upplevas som att den är liten och inte kostar något. Psykologiskt har den ändå betydelse.
Så när sportfånar, byfånar och andra idioter klickar för en liten ruta på Facebook och väljer att drapera sig själva i Ukrainska flaggans färger.
Då handlar det just om ett ställningstagande av Thalers slag - en blygsam "emotionell investering" som gör honom eller henne till en supporter av "team Ukraina".
Vad pöbeln inte begriper är att genom att klicka i den lilla rutan så godkänner man samtidigt att man skickar miljarder med skattepengar som stöd för ett krig som inte kan vinnas. Ja rentav är det faktiskt så att man klickar för att skicka sina barn och barnbarn som kanonmat mot ryssen om tio eller tjugo år.