Citat:
Ursprungligen postat av
TjockLeffe
Skönt att alla tvivlarna här på forumet får äta upp sura äpplet, 11 minuter lång flygning 5e generationens stridsflyg och så vacker med.
Alltid några muppar o tomtar som tvivlar, med kommentarer från allt med skrothög till icke byggd maskin till prototyp i plast!
Tomtar!
Det är inte särskilt många av oss tvivlare som betvivlat förmågan att få upp en prototyp i luften. Det är den reella stridskapaciteten (är det verkligen gen 5?), färdigställandet och serieproducerandet vi främst vänt oss emot.
Om man ser på SU-57, exempelvis, så flög det för första gången i januari 2010, men är fortfarande inte i reell serieproduktion, såhär 14 år senare, och har fortfarande inte korrekt motortyp. Dessutom har det visat sig avsevärt sämre stealthmässigt och radarmässigt än vad som angetts. Man har heller inte lyckats få fram vapensystem att matcha den kapacitet flygplanet faktiskt har.
Att lyckas få upp en prototyp i luften är en sak, att lyckas serieproducera ett flygplan med hög kapacitet i det moderna luftspektrat är en helt annan.