Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2024-02-22, 23:46
  #193
Medlem
Sqrbankens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CaptainInsane-o
Det där var tom. ett "knep och knåp-tips" i Kalle Anka tidningen. Släng in en humla i frysen och enjoy. Egmont förlag skapade en hel generation psykfall

Haha! Hade jag inte koll på. Originalidén har jag svårt tro var något som jag själv kläckte så antar att jag måste ha inspirerats av någon annan gosse/psykfall i min närhet som läste Kalle-Anka.
Citera
2024-02-23, 00:09
  #194
Medlem
-Andreas-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av dragan-shitfucker
Sprängde ett tjugotal postlådor och tidningsrör med gamla goda thunderkings en nyår som ung slyngel.
Faktiskt sprängde jag tidningsröret till huset jag just nu äger och bor i.
Kastade snöbollar med sten i på bilar och blev jagad som fan av arga bilister.

Kom undan med allt.
Ja just det, de 'Thunder Kings' var riktigt schyssta att blåsa poslådor, bilkupéer o avgassystem på bilar med.
Men de bleknade i jämförelse sen när jag o brorsan hittade nyckeln till farsans vapenskåp där sprängapslar, stubintråd o några kilo dynamit pinnar hittades.

Ungefär 2-4 hekto med dynamit, det räckte för att få mopeder, cyklar, båtar, traktorhytter, såna Emmaus Björkå containrar, återvinningsstationer osv osv att i princip flyga till månen.
Citera
2024-02-23, 00:28
  #195
Medlem
Ojoj här kan man bidra men en hel del kul. Som liten var man en riktig störd unge som älskade att göra allt man inte fick göra.

- Brände ner en halv skog. Jag o polarn gjorde en egen molotov som vi hade sätt ifrån GTA. Att det skulle börja brinna så jävligt var ingen beredd på.

- Sket i en påse och tömde hos en gammal gubbes brevlåda, då han plågade sin hund. Gubbjäveln slog ihjäl hunden 2 mån senare. Vi klottra även "djurplågare" på hans husvägg med cross-lack som i princip inte går att få bort. Han fick måla om, rätt åt den jäveln.

- Fysisk terror och mobbing. Vi var ett rövargäng som älskade att slåss. Aldrig i ansiktet då det syntes. Men när vi inte spöade på varandra så gav vi gärna oss på alla andra barn. Det vart alltid slagsmål och bråk när vi körde fotboll/hockey osv.

- Tog oss in på ett pensionat, sa att vi var där o tänka sälja majblommor. I själva verket så var vi där och stal cigg från personalen och dom äldre. Det vart ett jävla liv när vi vart påkomna.

- Snattade en hel del från den lokala handlarn. Åkte fast 2 gånger. Att vi ens fick komma tillbaka var ett mysterium.

- Brände ner ett kapell. Detta var dock bara jag själv som gjorde. Vi brukade ha scouterna där och jag hatade skiten. Men morsan o farsan tvinga mig. Så jag tog saken i egna händer och brände ner skiten. Åkte aldrig fast för det, den lilla hemlisen följer mig ner i graven.

- Stal alkohol. Under kommunhuset låg en gammal krog som bara hade öppet under speciella tillfällen. Här hittade jag och en polare en dold trapp, som man kunde gå ner i. Detta ledde till en bakdörr, rakt in i köket till krogen. Väl där bröt vi upp barskåpen och lensade så mycket vi kunde bära. 2 veckor senare golade polarn och vi åkte dit så det bara small om det. Vi utslöt han ifrån gruppen efter det.

- Snodde en bil. Vi hittade en bil med nycklarna i. Så vi tog oss en liten åktur (detta var mitt i natten). Det slutade med att vi körde ner bilen i ett dike. Slog oss rätt så rejält, men bara blåmärken. Vi lämnade bilen och sprang o gömde oss i skogen tills det vart morgon. Sedan smög vi in och la oss. Polarns föräldrar märkte inget.

Ja och mer historier och äventyr finns det. Men ja, vi var ett gäng riktiga problembarn. Men kul hade vi, och jävlar vad spännande det var!!
Citera
2024-02-23, 00:41
  #196
Medlem
Körde en Ferrari i 250.
Citera
2024-02-23, 01:38
  #197
Medlem
Gjorde en påskbrasa med grannen bredvid pappas oljetank som han hade till pannan på huset. Bredvid hade han även ett par Jeepdunkar med bensin. Som tur var lyckades pappa släcka elden innan hela huset flög i luften..
Citera
2024-02-23, 02:15
  #198
Medlem
funktioners avatar
En sak jag minns är att jag och mina vänner brukade lösa gratis burgare från mcdonalds under periodpauserna när vi kollade frölunda i scandinavium.
Det blev ju en sån sjuk rush fram till donken när det är paus och då kom vi på en idé. Vi trängde oss bara fram till kassorna och sa argt och bestämt att "nu har vi fan väntat på hamburgarna i snart en kvart..Två bigmac, två cheese osv osv."

Personalen var så stressade att de bara langade ut vilka burgare man än sa. Ingen koll av kvitto osv. Det körde vi på ett par gånger MEN sen en dag fick vi den lysande idéen att testa ett annat mcdonalds, i sisjön.

Problemet var bara att det var jättelite folk där inne men vi gick malligt fram till kassorna och bad om våra burgare. De frågade om kvitto och sa att de inte kände igen oss. Personalen fattade ju vad vi höll på med och sen fick vi sitta ner med restaurangchefen och nån väktare och förklara hur fel och dåliga vi var. Det var ganska pinsamt

Sen har jag också eldat för mycket. Eldat ner min polares halva garage i stort sett. Samt två skogsbränder.. (inte skitstora men panik hade man när elden spreds i vinden)..

Rackat sjuka mängder maraobou chokladkakor på netto back in the day.. Ett gäng tonårsgrabbar med stora dunjackor. De innerfickorna svalde mycket choklad!
__________________
Senast redigerad av funktioner 2024-02-23 kl. 02:19.
Citera
2024-02-23, 02:31
  #199
Medlem
På väg hem från att spela fotboll med mina vänner var jag så hungrig att jag gick till affären och stal lite drinkar och snacks.
Citera
2024-02-23, 03:09
  #200
Medlem
OceanDeeps avatar
Nu jävlar smäller det!

Jag byggde en stridsvagn med bandfötter. Det tog ett tag att dra ihop alla delarna men till slut var den klar. Vi körde upp pjäsen på berget och stoppade i en tigersmällare i kopparpipen med en diameter av 3 cm och 15 cm lång ståendes på legot. Jag lade varsamt i en spritt spångande puttekulan och tände på.

Kabom!

Projektilen flög kanske 200 meter bort

Vi smällde av kanske två till så var adrenalinet färdigt. För mer vågade vi inte.
Citera
2024-02-23, 08:20
  #201
Medlem
Muppetys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GamSol
Du menar att du inte blev påkommen? Blev någon skadad av taggtråden? Fick du nånsin terapi?
Nej, jag blev inte påkommen, satt o mös på det stora mötet som rektorn hade inför hela skolan om att det var väldigt allvarligt. Men som tur var skadades ingen.

Men ja, jag har snart gått i terapi i 30 år. min onda sida försvann nån gång runt 2010. Innan satt jag hotade alla möjliga hos min psykolog, så de var ibland tvungna att bryta tystnadsplikten så jag kunde lämna in vissa vapen jag hade samlat på mig.

Nu gör jag inte en fluga förnär, o sen depressionen släppte känner jag kärlek istället!
Citera
2024-02-23, 10:16
  #202
Medlem
GamSols avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Muppety
Nej, jag blev inte påkommen, satt o mös på det stora mötet som rektorn hade inför hela skolan om att det var väldigt allvarligt. Men som tur var skadades ingen.

Men ja, jag har snart gått i terapi i 30 år. min onda sida försvann nån gång runt 2010. Innan satt jag hotade alla möjliga hos min psykolog, så de var ibland tvungna att bryta tystnadsplikten så jag kunde lämna in vissa vapen jag hade samlat på mig.

Nu gör jag inte en fluga förnär, o sen depressionen släppte känner jag kärlek istället!

Fint o höra vännen, alla har vi mörka tankar iblann, men kärlek känns bäst.
Citera
2024-02-23, 11:06
  #203
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dude73
Välte kor...var poppis på landsbygden på 80-talet...sjukt kul att smyga upp bredvid sovande kossor (de sover stående) och knuffa omkull dem)

Nej, det gjorde du inte.
Citera
2024-02-23, 12:18
  #204
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KirkenesCowboys
Nej, kor sover inte stående din dumma jävel och du har absolut inte vält en ko.
En typisk sak att lura i stockholmare att man gör som bus på landet.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback