Citat:
Ursprungligen postat av
PerAlbinErlander
Jag antar att de värsta brotten sannolikt begåtts av organisationer som staten eller svenska kyrkan. Men om vi nu begränsar oss till privatpersoner, vilka är de värsta brotten med avseende på grymhet, konsekvenser, uppsåt, etc? En inte helt enkel fråga att besvara. Själv har jag svårt att komma på vad det skulle vara men brott mot barn skulle väl komma högt upp på min lista.
Stockholms blodbad var ju en väldig blodig historia, då danskarna kom till Stockholm och ville lära svenskarna att bli mindre fjolliga. Då dom lemlästade kvinnor och barn, hög huvudet av männen och körde deras huvuden på pålar, kanske att dom även använde några huvuden som Fotbollar också.
Häxprocessen var ju även den jävligt grym på många sätt.
Sen har vi det här kriget många svenskar inte känner till, då Svenskarna tillsammans med Belgien åkte ned till Afrika och mördade och slaktade afrikaner.
Där dom med piskor blev piskade så att kött osv slets los, samt skickade dom ned till Sverige öron om jag inte minns fel som typ trofeer.
Allt det där finns i Riksarkivet.
Sen har vi ju Sverige under andra världskriget, då sossarna satte J i judiska pass.
Sålde järnmalm till att bygga Auschwitz där över 10 miljoner mördades, men pengar är ju viktigare än liv.
Lite samma som idag, skattebrott hör ju till allvarligaste brotten man kan göra i Sverige.