På väldigt kort tid har man åstadkommit väldigt mycket med AI, och sannolikt står vi bara i början revolutionen. Jag är helt såld på och taggad på allt man kommer kunna göra med AI, men samtidigt finns det en baksida att även onda krafter kan använda denna teknik.
T.ex så går det att generera verklighetstrogna bilder där vem som helst kan bli avbildad i vilka situationer som helst. Det går att efterlikna folks röster så att man inte ens kan vara säker på om man pratar med den man tror. Det går att göra filmer där t.ex Biden eller Putin säger precis vad som helst. Osv osv.
Ett exempel är när någon stackare på ett ekonomibolag blev lurad att skicka iväg 268 miljoner.
https://computersweden.se/article/13...-miljoner.html
Då ska man minnas att vi bara står i början.
Hur ska vi kunna anpassa oss för att leva i en värld där man inte kan lita på något? Är ni oroliga för vart detta håller på att ta oss?