Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2024-02-16, 15:19
  #1
Medlem
Arethas avatar
Ria novosti rapporterar att det sjösatts en ny lag i Ryssland som klargör och skärper brott som smutskastning av krigsmakten: konfiskering av egendom och fängelsestraff. Artikelförfattaren skriver raljant om ”långa nätter i Magadan” (ökänt som fångläger under Stalin).

Dessutom möjliggörs repression av de regimkritiska ryssar som rymt landet; dessa ”elitförrädare” som i utlandet fritt kan ägna sig åt att sälja förbjudna böcker, spela regimkritisk musik mm. Äntligen har man rättsliga verktyg att klämma åt dessa!

Hur långt kan Putinskaya Rossiya tänkas gå? Börjar vi närma oss ett nytt terrorvälde? Ett nytt 1937?

Originalartikel på ryska

Google translate
Citera
2024-02-16, 16:24
  #2
Medlem
bema56s avatar
Ja nu har de tydligen även mördat Navalnjy!
Snacka om gangsterland!
Citera
2024-02-16, 16:29
  #3
Medlem
Detta trodde jag verkligen inte. Ska de förfölja regimkritiker i andra länder? Hur skulle det gå till. Nej det kan inte vara sant.
Citera
2024-02-16, 16:51
  #4
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av climasol
Detta trodde jag verkligen inte. Ska de förfölja regimkritiker i andra länder? Hur skulle det gå till. Nej det kan inte vara sant.

Det har dom ju gjort sedan länge.

Bara kolla på gubben i london som blev förgiftad, finns många anda exempel också.
Citera
2024-02-16, 20:27
  #5
Avstängd
Alla poliser och politiker i Ryssland har numer blod på händerna så med andra ord har de alla mycket att förlora på om diktaturen faller. De kommer alla kämpa emot. Därför är det lönlöst.
Citera
2024-02-16, 22:17
  #6
Medlem
Skafferns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nidhoogen
Hahaha, hyckleriet när man klagar på att Ryssland förbjuder "förräderi mot hemlandet" medans man hotar och hatar s.k "Rysslandsvänner" öppet på sociala medier.
Är man vän av världens största mångkultur så är man de facto utvecklingsstörd och har inte på sociala medier att göra.
De kan välja att flytta till sitt paradisland men förvånande nog vägrar de. Alla.
Konstigt
Citera
2024-02-16, 23:12
  #7
Medlem
Skafferns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nidhoogen
Eller så flyttar du och sådana som du från Sverige och slår er ner där ni hör hemma, världens huvudstad av bögsex, Tel Aviv i Israel.

Så kan vi göra Sverige bra igen. Givetvis med lagar som förbjuder "förräderi mot hemlandet" där stöd för "demokrati och frihet" (bögsex, mångkultur, sekularism och globalism) innebär 15-30 års straffarbete (2/3 är ej giltigt).

Och givetvis kommer Ryssland vara en nära allierad i kampen mot sagda fiender.

Fan, ju mer jag tänker på tanken ju hårdare blir jag.. tänk ett land som på riktigt förbjuder folk att vara fiender mot hemlandet, 98% av vår riksdag skulle dömas om vi hade en sådan lag, 90% av offentliga sektorn och 100% av alla fikusar (som dessutom redan är olagligt att vara i Ryssland).

Ser inte riktigt vad i problemet ligger med TS fråga?

Ingen tar ert rysstrams på allvar när ni älskar Ryssland så mycket att ni väljer att vägra flytta dit utan väljer att bo kvar i ett nazistiskt land.
Ingen

"Putin: Mångkultur är vår styrka!"
https://tass.com/society/1164893
Citera
2024-02-17, 12:31
  #8
Medlem
Ja inte lätt att vara en kritisk tänkande ryss idag. Nya Putinlagar mot den egna befolkningen stiftas ju på löpande band och rättssäkerheten i österlandet Ryssland är noll och intet. Och värre lär det bli när putin låter piskan vina över reformvänliga ryssar.

Bara tacka försynen att man bor i den fria demokratiska världen och inte i det bedagade skrotupplaget Ruusia.
Citera
2024-02-17, 17:02
  #9
Medlem
Det har även blivit förbjudet att kritisera Stalin.
Citera
2024-02-17, 17:11
  #10
Medlem
Intressant. De lär sig av oss?
Här hemma så ska det bli straffbart att ifrågasätta statstelevisionens budskap, bara rätt sanning får yppas. Särskilt välkommet när man ska slicka såren från stundande nederlag osv.

Lex SVT?
(FB) Regeringen: Ska bli brottsligt att förneka Förintelsen
(Sverige döljer krav på rysshets under förevändningar om förnekande av judeförföljelse i Tyskland)

Tror inte Ryssarna avser förtycka med denna lag, de gör troligtvis vad alla dagens ledare anser vara ok för att skydda sig mot "främmande makts aktörers påverkan".

Tragiskt hur som helst, för oss alla.
__________________
Senast redigerad av 4doorsmorewhores 2024-02-17 kl. 17:14.
Citera
2024-02-17, 17:19
  #11
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Skaffern
Är man vän av världens största mångkultur så är man de facto utvecklingsstörd och har inte på sociala medier att göra.
De kan välja att flytta till sitt paradisland men förvånande nog vägrar de. Alla.
Konstigt
Hahahahaha ja det är mycket mycket konstigt dom inte flyttar till paradiset Ryssland. Europas största muslimska land och en president som byggt 5000 moskéer på 8 år och som gjort de förbjudit att kritisera islam. Varför flyttar dom inte dit ? Jo för att dom redan bor där det är inte svenskar som skriver här på flashback de är så uppenbart
Citera
2024-02-18, 11:23
  #12
Medlem
Arethas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tjoenlai
Ökat förtryck kan man väl åtminstone skriva? Det är bättre svenska. Ryssland befinner sig i krig och vill försvara sig mot väst, som bedriver krig mot dem och inte bara på slagfälten i Donbass. Det handlar om att upprätthålla stridsmoralen och jag hoppas ryssarna klarar av det. Det väst gör och hur Ukraina är tar Ryssland tyvärr efter och sådana är tiderna.

Tja, nu råkar ”terrorvälde” och ”repression” vara svenska ord som återfinns i SAOL. Avseende att Ryssland tar efter väst så tror jag inte du hittar exempel på mångåriga fängelsestraff för kritik mot krigsmakten här, och regimkritiker - eller opposition som vi säger om det handlar om demokratiska länder - brukar inte släpas bort till läger norr om polcirkeln där de får dö av umbäranden. I tråden har nämnts förbudet mot förintelseförnekande, jag är själv mot ett sådant förbud men anser samtidigt att det inte är jämförbart med repressionslagstiftningen i Ryssland. Det går utmärkt att föra opposition i väst utan att tramsa konspirationsteorier om förintelsen. Andra exempel som brukar nämnas är Julian Assange et al, men också här finns stora skillnader. Assange och övriga inblandade i wikileaks har i rättslig mening utfört spioneri mot bl a amerikanska försvarsdepartementet och NSA; den typen av aktiviteter är brottsliga även i demokratier, oavsett hur goda intentionerna varit.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback