Citat:
Ursprungligen postat av
Mjäll
Du inser nog förvirringen i att först argumentera utifrån att det finns få invandrare, och sedan att det finns jättemånga och de är en stor tillgång. Att båda är anekdotiska (och därför svaga) argument ändrar inte din interna retoriska motsägelse. Jag har inte dålig läsförståelse. Det är du som inte klarar att diskutera utifrån välkända och uppenbara statistiska förhållanden.
Du medger att ditt svar var korkat. Vi är överens.
Presentera gärna de ingångar du menar kan lyfta debatten. Enligt mig skulle ditt bidrag kunna vara att du slutar reagera med förnekelse när problem med massinvandringen påtalas. Det borde vara ett minimum. Och egentligen handlar tråden bara om det. Vi har stora problem, och alltför många lever fortfarande i förnekelse. Du väljer om du vill vara en del av problemet eller lösningen. Blev du kränkt av TS?
Det var
medvetet korkat.
Väl genomtänkt för att belysa det dumma i trådstarten.
…. Och snälla. Lägg dig inte på kränktnivån. På tal om nivåer är just den topp 3 över korkade uttryck i just denna debatt.
Man undrar onekligen hur du faktiskt får in det? Vad i allt jag skrivit talar för jag skulle blivit kränkt? 😊
Vi har stora problem. Japp. Är inte det ganska känt vid det här laget? Är det så mycket förnekelse som pågår? Det mesta relaterat gängbrottsligheten är relaterat de med utländsk härkomst. Det spelas ju upp var och varannan dag och inte ens SVT hymlar med det numera.
De stora problemen finns i systemen som tillåtit det hela ganska okontrollerat under 2-3 decennier. Med allt vad det inneburit i utanförskapsområden, gängbrottslighet, språksvårigheter, en havererad skola, för liten poliskår, osv.
Vi har mängder av problem. Det kommer ta lika lång tid, 20-30 år, att rätta till.
Men det ligger på en helt annan nivå än ”negrer springer på våra gator”. Det är mer ett faktum än ett problem.