Citat:
Ursprungligen postat av
Whatelseshouldi
Jag träffade en tjej i jobbet idag som var runt 20. Jag är 31, så det är inte nån stor skillnad på oss i ålder vilket är varför jag reagerar. Jag borde inte va så efter? 😆
Hon var en liten nyfiken jävel och ställde frågor om bland annat mitt förhållande/sexuella läggning.
Hon insisterade efter ett tag på att jag är pansexuell och att jag ska sluta säga bi. Och så förklarade hon varför det är olämpligt att använda ordet bisexuell, att det är förlegat och förminskar andra människors sexualitet.
Hon sa att eftersom bi betyder två/delad så menar man att det bara finns två olika läggningar, hetero och homo (och så bi mittemellan). Därför nedvärderar man alla andra människor som har andra sorters läggning (som jag inte ens kan namnen på).
Jag hade inte tid att snacka vidare med henne och brydde mig inte just då heller. Men nu sitter jag här och undrar.
Finns det nån yngre person här som fattar bättre och kan förklara? Går jag runt och är en gammal jävla gubbe redan i 30-årsåldern som kallar mig själv för det förlegade ordet bi? 🤣
Ja du kan fråga varför jag bryr mig. Svaret är att jag är bara nyfiken.
Vill gärna bli rättad om jag har fattat det här fel. Är det här en grej eller var det bara hon?
Det är ganska stor skillnad på er. Tänk dig att du gått klart gymnasiet när hon började dagis.
Men då hon (liksom du) verkar ha sexuella deviationer så tordes det vara gångbart, raila henne du...
OnT: Nej det är/var nog bara hon som är skum. Men visst är det så att 2000-talister är fixerade på epitet och att placera in folk i fack. Pan inkluderar att du tänder på transor, könslösa, dvärgar, jättar, hydror, siameser, skäggiga damen samt sådana som identifierar sig som helikoptrar.