Här en fantastisk föreläsning om Ultra-processed food UPF som jag såg igår. UPF är drivet av det matindustriella komplexet som enbart motiveras av vinst, och 7 globalistiska företag står för 50% av samtliga kolhydrater som äts i världen. Det är sannolikt UPF som orsakat fetma-epidemin i världen, som började 1975 i USA. Exakta siffror finns i föreläsningen.
https://www.youtube.com/watch?v=5QOT...yalInstitution
Föreläsningen är riktigt kul. På skoj citeras Donald Trump som den första som avslöjade UPF som folkförstörare när han 2014 tweetade "Varför ser man aldrig en smal människa med Diet Coke".
Margarin är mycket riktigt ett av världens första exempel på UPF. Det är totalt konstruerat från växtriket i laboratorium och kan innehålla vad som helst, för att efterlikna smör som är en naturprodukt. Människan har tränats i att fungera med naturprodukter, men inte med UPF, så hjärna feltolkar signalerna från UPF och vi äter mer än vi behöver och blir feta.