Citat:
Ursprungligen postat av
Asystole
Nej, de vinner inte över väst. De vinner över den lilla mängden materiel väst har skickat. Hade väst verkligen velat få slut på detta så hade Ukraina drunknat i vapen, allt från mängder med missiler, fler sorters artillerisystem, helikoptrar och femte generationens stridsflyg. Skulle Putin i dagsläget med sin militära styrka attackera NATO med USA i spetsen så är det gonatt. Förutsatt att inte ABC vapen används.
Dream on.
När väst skickar sina vapen så är de gamla och går inte att använda. Av 100 stridsvagnar är bara 25 i skick, resten är sönderrostade och saknar alltmöjligt, eftersom man måste ta där man kan hitta och man har slutat tillverka nya av samma sort. Så när man reparerar så måste ta ta av någon annan.
Också problem med - språket. På vilken språk är anvisningarna för just den stridsvagnen. Franska, svenska, engelska. Ukrainarna kan inte engelska och de piloter som skall få styra de stora bombplanen måste först gå en kurs i engelska. Inte alla klara det. 5 eller 6 gjorde det.
Men alla stridsvagnar har sin egen logik, olik alla andras. Finska Sisu är annorlunda än någon annans och dessutom är texten på finska.
Vad skall de ukrainska soldaterna göra med alla dessa tanks, alla vapen som ges till dem som de aldrig har sett förut och bruksansvisningen på engelska - hoppelunda - så att den inte är på turkiska.
Jag tycker att ukrainarna är duktiga som ändå håller ställningarna trots problem med vapnen. Drönare har de och drönare använder de friskt, för ammunitionen håller på och tar slut.
Det finns ingen extra ammunition i väst, för farbrikerna har blivit nerlagda. (Lönar sig inte)
Så allt detta bombande av USA - tar slut en dag. På samma sätt som Israels gör det.
Men inte ryssarnas.