Citat:
Ursprungligen postat av
guldduscharn
Den litterära andan håller raskt på dö ut i bokbranschen. Alla trender pekar åt fel håll, och undantaget porren och deckarna så minskar läsandet stadigt. Dagens unga läser i princip inte alls, och i den mån skönlitteraturen har någon framtid alls som något framställt för mer än bara en liten nischad grupp nördar och äldre så måste boken passa för ljudboksformat. Vissa undersökningar pekar mot att siffrorna börjat vända, men detta handlar till stor del om att streamingtjänster för ljudböcker blivit fler och bättre och att man börjat räkna in ljudböckerna. Kalla mig konservativ, men enligt mig är det inte samma sak att läsa en text man fokuserar på och att gå runt med ett par hörlurar medan man sysslar med annat. Hur som helst, oavsett vad jag tycker om det är litteraturen på väg att ändras, förlagsbranschen befinner sig i ett desperat paradigmskifte där många av de största företagen visat dåliga siffror år efter år.
Vad har allt detta med poesi att göra? Jo: förr fanns en helt annan litterär anda i förläggarkretsar, en egen liten subkultur med egna regler om vad som gav status. En av de statusskänkande sakerna var att ge ut raffinerad finlitteratur och poesi för att ses som att man bidrog till litteraturen med något mer än vad som bara sålde, och under lång tid var det deckare och spänningsromaner som var förlagens stabila inkomster som fick finansiera "finutgivningen". Saker som poesi har i princip aldrig lönat sig för förlagen, konsumenterna är helt enkelt för få. I dagens tuffa ekonomiska klimat är de flesta förlag ett AB med en styrelse som skiter i allt vad verkshöjd heter, deras mål är att maximera utdelning till ägarna och bryr sig inte om vad för pretentiös skit förläggarna vill ge ut.
Till TS kan jag svara att kollar du på vilket seriöst förlags hemsida som helst (inte det där hjärtlösa bondfångeriet som kallas hybridförlag) så har de i princip alltid någon formulering i stil med att "då vi tar emot väldigt många manus..." och förklarar att de i regel inte svara på inskickat manus. Det borde ge en bra indikation. Jag har till och med något minne av att ett av förlagen under en tid var så överösta med nya manus att de tillfälligt stängde av hemsidans funktion för att skicka in.
Min egen gissning: jag tror att om förlagen drunknat i manus innan så kommer det fullständigt explodera nu. Tänk alla som inbillar sig att de "egentligen" är bra på att skriva men inte har tid, och är så dåligt belästa att de på fullt allvar tror de har en unik idé eller berättelse att skriva om, så går de den korta vägen och låter någon AI agera spökskrivare och ställa fram större delen av textmassan som de sedan knappt läser själva innan de skickar in.
Jo, men det kan väl vara en slags strategi för att bli läst ändå.
Dvs om man alltså har skrivit en bok, som man själv är mycket nöjd och belåten med.
Då hade man ju kunnat anlita AI till att skriva ... 100 romaner.
Och så skickar man in alla dessa, med visst mellanrum såklart för att det ska verka trovärdigt. Och man går det över några år - så man måste kunna vänta.
Men, till slut, till slut så har man uppnått den där magiska gränsen, och man kan säga på allvar att man har fått hela 100 romaner "refuserade av de där snorkiga förlagstyperna."
Och detta skriver man alltså till förlagen.
Och man försöker få ut det, att man har blivit refuserat 100 gånger.
Då, men först då, skickar man in den där romanen som man hade skrivit själv.
Och då kan det kanske hända som så att förlaget känner sig lite skamsna, över hur "dåligt behandlad" han blivit.
Så de läser boken, om inte för något annat så för att se varför han, eller hon, var så jävla dålig att alla 100 böcker han skrivit blivit refuserade.
Då upptäcker de, förmodligen, att den där boken inte var så jävla dålig.
Och chansen ökar för att de ska bestämma sig för att ge den en chans.
Det kanske hade lyckats.
Men man hade behövt vänta några år för att kunna få svaret på om knepet lyckades.
Och sen, om allt går vägen, så kan man ju dra historien varje gång man är i TV-sofforna och myser med kultureliten, och skryta med hur man lyckades blåsa de snorkiga jävlarna på förlagen.