Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2024-02-13, 22:03
  #253
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Olduvai
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/sm...man-sjalv-vill

Är det rätt eller fel att skaffa barn när man är ensamstående? Det kan ju trots allt vara så att man dömts ut på relationsmarknaden av någon anledning. Barnet får växa upp utan ena föräldern också.

Vad är ens kraven för att få göra så? Förmodligen inga alls

Jag önskar man kunde lägga upp sin bild på nån sajt för desperata kvinnor i den åldern och erbjuda så att säga manuell inseminering det hade vart ett nästan perfekt upplägg för min del
Citera
2024-02-13, 22:04
  #254
Medlem
Severlohs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Farmor52
Män kan också skaffa barn på egen hand. Kallas adoption.

Öh nej? Adoption är att uppfostra en annan mans barn.
Citera
2024-02-13, 22:08
  #255
Medlem
Leckies avatar
Välkommen till framtiden

Surrogatmamma i glaskub för singelpappor. Spermadonator för singelmammor.
Citera
2024-02-13, 22:13
  #256
Medlem
Vit-Brandbils avatar
Så länge de sen inte gnäller om att de har dålig ekonomi och inte har råd att vara hemma när barnet är sjukt så får de väl göra så.
Borde då också ges möjlighet för ensamma män att kunna adoptera barn om de nu vill göra det.
Citera
2024-02-13, 22:16
  #257
Medlem
DenAndraGrannens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av flesh-flute
Det är väl snarare ett fenomenalt underbetyg till den här generationens män. Fullständigt värdelösa som makar och fäder. Tillbringar all sin vakna tid framför internetporr och nåt jäddra tevespel.

Det är illa att växa upp utan manlig förebild, att växa upp med en sån här jättebaby som farsa är värre.

De kvinnor jag känner till som gjort en sån här variant har sannerligen inte ”dömts ut”.
Det är en nödlösning i brist på vettiga kandidater.

Det är en missförstånd. Erica hittar inga kandidater då hon väntade alldeles för länge för att hitta sin partner. Som man läser, hon väntade med att börja till efter hon var 30 år.

När hon är över 30 kan hon inte hitta en man som vill ha 3 barn. Det är omöjligt för honom att acceptera en sådan kvinna.

Hon kan inte hitta en man som är lika snygg som hon har legat med då hon var 20 år gammal (statistiskt är det så, men det finns såklart undantag).

Sen kan man se att hon gjord sig själv ful genom att tatuera sin kropp som gör att hon är attraktiv för bara några få män. Tatueringarna var möjligtvis ok för 15 år sedan, men då kapade hon inte någon man. Hon ville nog inte prioritera detta.

I fall Erica tänkte till riktigt, typ: vad önskar en man? hur ska jag hitta en man? vad måste jag göra för att hitta en man? I fall hon gjorde det när hon var 25 år gammal vore hon inte i denna situation. Det har hon inte gjord - t.ex. något som att ta bort tatueringar vore första steg för att vara attraktiv för så många män som möjligt.

Erica har sannolikt inte gjort något för att ändra på sig själva för att öka sina chanser i marknaden. Det är inte mäns fel att kvinnor som Erica inte tänker till. Egentligen är det Ericas föräldrar, specifikt hennes mamma sitt fel att inte förklara hur livet fungerar. Basics som att det tar 5 år att hitta en man. En man kan inte skapa familj med någon som närmar sig 40 år. Börjar man att leta efter man är 30 år måste man antigen hitta någon mycket snabbt eller man måste hitta en man som inte vill ha en "riktig" familj med 2-3 barn. Jävligt svårt och så himla larvig plan Erica haft för sitt liv tyvärr.
Citera
2024-02-13, 22:24
  #258
Medlem
DenAndraGrannens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TomatKungen
f
Nja, kvinnor blir kära. Och vill ha den man de är kära i. Är han inte redo för barn, så slösar hon bort fertila år i att vänta på att han ska bli redo. Plötsligt är hon närmre 30. Lämnar honom och försöker finna en ny partner.

Ja det är ett "empty nest syndrome" som gör att hon lämnar. Hon gissar undermedvetet att det måste vara något fel på honom då hon inte har något barn.

Men traditionen har en lösning på detta: föräldrar och svärföräldrar som tjatar om barnbarn.

Föräldrar ska inte acceptera att deras barn blir lurad av män som inte vill ha barn eller kvinnor som inte vill ha barn. Detta att samhället ber föräldrar hålla sig borta från sina barns privatliv är en del av dödskulten feminism.

Föräldrar vet mycket mer om vad som behövs än barnen själva i många situationer. T.ex. fungerar arrangerade äktenskap mycket bättre än inte arrangerade. Är du förälder borde du föreslå äktenskap med specifika andra ungdomar till ditt barn. Tvinga dom inte, men litar dom på dig och dom kring sig så kommer ett sådant äktenskap sannolikt att fungera mycket bättre än något dom hittar på själva.
Citera
2024-02-13, 22:28
  #259
Medlem
TreRaggmunkars avatar
Det är väl en fråga om ekonomi och socialt nätverk, är du rik och har resurser samt släktingar så är det väl egentligen inga problem.

Är du däremot ensamstående med kärv ekonomi så känns detta väldigt egoistiskt och något som inte kommer gynna barnet
Citera
2024-02-13, 22:29
  #260
Medlem
Det finns studier och fler är på gång. Barn som växer upp så, mår bra. Det är inget nytt. Exempelvis Danmark har gjort det sen 80/90 tal. Dit har ensamstående kvinnor och lesbiska par vallfärdat fr Europa inkl sverige i decennier.

Jag jämför med vuxna i min närhet där skilsmässor, och ostabila relationer mellan föräldrarna varit en del av barndomen. Psykisk ohälsa , risk/missbruk etc är en del av det jag noterat hos dem.

Kränkta män finns det gott om, som undrar varför kvinnor så orättvist får! Gratis dessutom (regionfinancierat och lagligt sedan 2016). Ja.. biologin på högstadiet kanske ni missade. Och vaaaarför kan inte kvinnan gratis (lura) en karl på krogen? Ja.. en del gånger händer det ju än idag.. varför förstår jag inte. Risker för sjukdomar och även risken för att behöva ha kontakt med nämnd man i framtiden känns mindre lockande.
Och för de som lyckas träffa en partner, och lyckas skaffa barn i rättan tid , så skiljer sig ju många ändå. Läs i valfri facebookgrupp. Det är vårdnadstvister och allmänt upprepande beskrivningar av miserabla relationer i barnfamiljer där barnen faktiskt blir lidande av allt bråk. En ensamstående planerat, mamma kommer i de allra flesta fall kunna ge barnet en stabil och trygg uppväxt , med andra människor i närheten. Morföräldrar, vänner, syskon etc.
Citera
2024-02-13, 22:39
  #261
Medlem
DenAndraGrannens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av E.M.S.I.
Det finns studier och fler är på gång. Barn som växer upp så, mår bra. Det är inget nytt. Exempelvis Danmark har gjort det sen 80/90 tal. Dit har ensamstående kvinnor och lesbiska par vallfärdat fr Europa inkl sverige i decennier.

Jag jämför med vuxna i min närhet där skilsmässor, och ostabila relationer mellan föräldrarna varit en del av barndomen. Psykisk ohälsa , risk/missbruk etc är en del av det jag noterat hos dem.

Man måste skilja på skilsmässor och ostabila relationer. En ostabil relation mellan föräldrar som bråkar inte har någon eller minimal negativ påverkan på barn. Dom känner sig trygga själv när det finns bråk i hemmet. Det är när det finns våld mot barn och alkohol/droger det skapar problem för barnen.

Det är naturligt. Det barnen behöver är att känna sig trygg i någon ram. Att den i den ramen finns några som bråkar då och då stör inte det att det är en trygg ram att växa upp i.

Problemet är som du säger att föräldrar skiljer sig. Det är då oftast kvinnan som skiljer sig från mannen och på sådant sätt skapar problem för barnen då det inte finns en trygg ram för dom.

En ensamstående mamma utan man kan vara bättre för ett barn än en skilsmässa, men det är inte bättre än en ostabil relation med lite bråk mellan föräldrar.
Citera
2024-02-13, 23:35
  #262
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DenAndraGrannen
Det är en pojke, och upplever han kvinnor som gör som sin mamma kommer han inte ha några barn. Erica gör det hon kan, men hon tänker inte längre än en generation. Hon kommer sannolikt inte att få några barnbarn alls och hon kommer inte att föda flera än sonen Luca.

Det tokiga med att normalisera detta är att det aldrig kan ge någon stabil population. Ett samhälle som tycker detta är normalt är i någon sorts dödsritual.

Tyvärr så verkar dessa queer teoretiker ha psykoser eller liknande. De är lixom inte förankrat med verkligenheten på något sätt. Deras könsteori som de utgår ifrån är grundat av denna personen https://www.youtube.com/watch?v=0Zw1EdRKocI.

En riktigt vidrig människa som har förstört så mycket. Problemet är att vanliga människor typ min mamma resonerar såhär "men man måste ju respektera alla" "men republikaner vill ju förbjuda abort" när jag försöker förklara vansinnet, det gör mig så jävla ledsen att min mamma förnekar verkligheten för att hon är för rädd för att sticka ut. Hon vägrar lixom att inse allvaret med detta och avfärdar det med att jag är en konspirationsteoretiker. Jag tror att de flesta svenskar är som min mamma och det är därför detta fortfarande pågår.

Jag måste fan sluta konsumera sån här lixom media och content, man blir så jävla förtvivlad och vad man än säger så vägrar andra sidan att inse att de bara skadar barnen.
Citera
2024-02-14, 01:04
  #263
Medlem
DenAndraGrannens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TomatKungen
Nja, nu läste du nog lite fel. Det står: "Hon visste att hon ville ha barn och när hon fyllt 30 år kände hon hur den biologiska klockan tickade." Hon ville alltså ha barn även innan 30, men hade då svårt att träffa en partner. Och efter 30 tickade den biologiska klockan.



Det är oftast kvinnorna som vill ha barn tidigt, redan i 20-årsåldern. Men deras jämnåriga män som inte vill. Så går åren. Och det blir antingen barn med den tveksamma mannen eller så blir det ny partner och barn senare. Men som sagt: flertalet kvinnor burkar vilja ha barn redan i 20-årsåldern. Vissa redan som tonåringar. Det som är svårt för dem är att hitta rätt man som också vill ha barn.

Det att Erica hade en "önskan" om barn innan 30 men fick svårt att träffa en man efter 30 är exakt det jag skriver.

En "önskan" betyder garanterad att hon tänker tillbaka och önskat att hon hittade någon, men hon gjorde inte något seriöst för att fixa detta alls (annat än party party).

Sen efter 30 då upptäckte hon att det var svårt. Det igen betyder att hon inte provade tidigare, annars hade hon upptäckt det tidigare, t.ex. upptäckt att det tar 5 år att hitta någon bra. Hon var en party-girl när hon var i 20-åren, det skiner genom i hur det formulerats.

Jag kan garantera att det egentliga problemet till Erica var avsaknaden av en stärk gammal kvinna som tog tag i henne då hon var 23 år och frågade henne: vill du ha fina barnbarn? och sen vad hon måste göra för att få fina barnbarn. Hon spenderade sina tid bland andra 20-åriga kvinnor som var blåsta utan någon plan för livet. Utan kontakt med äldre människor som ger bra råd.

Jag kan ge två exempel från videon som visar party-party sidan:
- Tatueringar, något som gör Erica oattraktiv för möjligtvis 70% av den manliga befolkningen (kn***a, ok, men inte gifta sig).
- Att vara PT. Det är ett extremt ostrategiskt arbete för någon som vill ha en stabil relation (kn***a, ok, men inte gifta sig).


Citat:
Ursprungligen postat av TomatKungen
För handen på hjärtat: ville du själv ha barn när du var 22 år? Om din eventuellt dåvarande kvinna som kanske var 22 år hade velat?

Jag tror det hade fungerat alldeles utmärkt med föräldrar och svärföräldrar som pushade på för att få barn tidigt eller i fall någon "olycka" hänt så jag fick barn.

Jag är mycket äldre och klokare nu och jag ser hur det finns linjer i livet som man inte ser när man är ung. Jag tror på inter-generationell intelligens av typen arrangerade äktenskap, att föräldrar håller ungdomen borta från massa sex, att tjata om barnbarn och liknande.

Dagens samhälle där föräldrar inte är involverade är som en tvåcylindrad motor utan moment. Det måste finnas drag från förra varv i motoren som får nästa varv att fungera.

Jag kommer vara jävligt hård ("tydlig") mot mina barn när dom är 22 år gamla. Jag kommer hitta något sätt så det blir en riktig konsekvens i fall dom bara skiter bort dessa år utan att prova att hitta en riktigt bra partner. Vad som händer i andra delar av samhället skiter jag fullständig i, och jag lär upp mina barn till att skita fullständig i vad myndigheter, lärare och andra säger om saker och lita på hur dom tänker själva. Extremt viktigt är det för unga kvinnor som har en så förfärlig behov av att tycka samma som alla andra, något som är dödligt i dag.

Barn måste lära att vi lever i en dödskult i dag. Människorna dom ser kring sig som inte skaffar partner och barn när dom är 20 år döda individer. Det ser ut som dom lever, men dom är döda, inte-fungerande människor som går kring på jorden i någon dödskramp. Så vill jag att mina barn ska se på samhället, då det är rätt analys.

Vi lever i en dödskult. Det vi ser i dag i Sydkorea med 4.3 barnbarnsbarn per 100 invånare är totalt sjukt. Kulturen vi har skapat är som att man blir träffad av en ny covid-19 epidemi varje månad i 100 år.

Enda skillnaden är att det är nyfödda som aldrig blir skapat för att man överbevisat kvinnor att dom inte blir lyckliga av att föda barn.
__________________
Senast redigerad av DenAndraGrannen 2024-02-14 kl. 01:49.
Citera
2024-02-14, 03:31
  #264
Medlem
Det man borde göra är att tillåta att kvinnan bara skaffar flickor.

Många fördelar:

1. Undersökningar från USA visar att pojkar får mer problem om de växer upp med en ensamstående moder.

2 Färre kriminella eftersom pojkar i kärnfamiljer blir mindre kriminella.

3. Mindre stök i skolan

4. Längre livslängd på befolkningen,

5 Bättre mental hälsa.

Staten får helt enkelt se till att det föds fler flickor inom inseminering. Även kvinnorna själva måste jobba i den riktningen för deras eget bästa deras mentala hälsa blir klart mycket bättre när de föder flickor.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback