Citat:
Ursprungligen postat av
borrow
Jag frågade chat gpt4 om kriget mellan Ryssland och Ukraina. Chatgpts partiska svar är dock att Ryssland var absolut fel och Ukraina inte var fel.
Så jag frågade honom varför han bara valde en sida när båda sidor dog och var lika offer i kriget, men Chatgpt avslutade samtalet med att fortsätta att ta Ukrainas parti.
Dessutom fortsatte Chatgpt att ge partiska svar på andra politiska åsikter.
Jag skulle vilja fråga hur detta skiljer sig från censuren på Himmelska fridens torg, där västvärlden kritiserar Kina för att vara odemokratiskt. Det jag ville ha var en chatbot som rapporterade från ett neutralt perspektiv utan att vara partisk mot den ena eller andra sidan. Men tyvärr är nuvarande AI-chatbotar för partiska.
Den här typen av AI kommer att fortsätta ge partiska svar och hjärntvätta människor. Jag är så nyfiken på när vi kommer att ha censurfri AI.
Så är det med nästan all AI.. Så mycket censur att den blir totalt värdelös.
Chat GPT undanhåller fakta för att vara pk.
Suno AI flaggar all rolig text som olämplig
Bing AI har fått för sig att folk inte längre tål blodiga huggtänder...
censuren tar bort hela nyttan med AI.. Som tur är är censuren fortfarande så korkad att man märker hur biased den är.. Blir nog värre om några år när censuren är så förfinad att man inte tror det är censurerat..