Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2024-02-13, 00:38
  #49
Medlem
Norrlandsrebells avatar
S förtrycker dödliga svennen och försvarar förtryckarna, mobbarna!!
Citera
2024-02-13, 01:06
  #50
Medlem
HenrikLarsson99s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sierra.Leone
Vad fan är det för anledning haha? Finns ingen ärlig politiker. Vi har inte Lindsay Graham i svenska riksdagen. Varenda en ljuger. 10 kr billigare diesel var det i en vecka vid nyårsskiftet. Nu är vi på 5kr billigare bara två månader senare.. just saying
Den var bra ba: "Alla politiker ljuger så att hon ljuger är helt ok!" Öh nä det är det inte.
Citera
2024-02-13, 01:27
  #51
Medlem
RudyardKiplings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dalulven
Glöm inte bort S uttalanden om Ungern som fördröjt NATO-processen ...

Och hur sent S fick tummen ur i denna fråga.

En annan favorit, när Arga Maggan gick full Kafka:

"Först lämnade Magdalena Andersson över regeringsmakten till Ulf Kristersson - och i tisdags gick hon vilse i riksdagshuset och hamnade på Sverigedemokraternas riksdagskansli.

– Plötsligt stod hon i vårt pentry och letade efter bestick, säger en källa på SD:s kansli till SVT Nyheter.

En anställd på SD:s kansli berättar:

Hon kom in på mitt rum och frågade vem jag var och vad jag gjorde. Och jag svarade att jag jobbar med mediafrågor. Hon såg förvånad ut, som att hon inte kände igen mig."

Hade fyllekajan baginboxat lite för mycket? Kör hon bil själv på morgonen till "jobbet"?



Citat:
Ursprungligen postat av skoputs
Mutan till Kakabaveh och PYD för att säkra statsministerposten är bara det ett övertramp. https://www.riksdagen.se/sv/dokument...e-med_h911674/

Hela det där är djupt stötande. Hon använde miljarder av skattepengar till bidrag för att säkra makten. Hur det inte kan vara utredningsskäl utan anmälan begriper jag inte. Hilda och Ruben?


Citat:
Ursprungligen postat av Mr.Woods
Ardalan Shekarabi.

Det hade ju varit kronan på verket i detta dårhuset, tidigare känt som Sverige. En kriminell, illegal invandrare som blir statsminister framröstad av miljoner andra kriminella illegala invandrare. Fy fan, alltså.
Citera
2024-02-13, 01:30
  #52
Medlem
grungewhores avatar
Klart såsseriet känt till detta hela tiden, det är inte förrän man blir påkommen och det tycks påverka opinionen som det blir ett problem. I det här fallet har faktiskt sossarna alltid gjort så här...
Citera
2024-02-13, 03:42
  #53
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TreRaggmunkar
En vice statsminister kan torska för grovt förtal i det här landet utan konsekvenser, det är väldigt sällan dom uppe i toppen får rejäla konsekvenser.

Däremot är hela soppan problematisk, och om det skett en flykt till SD tidigare bland arbetarklassen så är väl denna sopp sista spiken i sistan för de få män i arbetarklassen som kunna tänka sig och rösta på S

Hade man fått önska fritt så skulle det komma in en rak och tydlig man som tar tag i det här och städar upp, tyvärr så flyger det sällan med kvinnliga partitoppar, Mona Muslim och AKB är ett par snabba exempel där det gått på pipan

Det har ju varit en skitnödighet över att ha kvinnliga partiledare i Sverige. V, S, MP, KD, C, M och L har eller har haft kvinnliga partiledare och jag upplever att det inte varit såhär stökigt i svensk politik någonsin. Men det blir väl så när någons kön är viktigare än vilka kunskaper och erfarenheter en person har. Att lägga till pk-elitens hets gör inte det hela bättre. Det är såklart inte enbart kvinnorna som är vandrande katastrofer men jag har hört sen skolan på 80/90-talet att om kvinnor kom till makten så skulle det inte förekomma krig i världen. Sverige är ju verkligen ett lysande exempel på det. Tycker det är tråkigt att Stenevi lämnar eftersom hon och Helldén tillsammans troligtvis hade kunnat få MP att hamna långt under spärren. Hoppas för guds skull att MP inte hittar någon ny Maria Wetterstrand som verkar vettig i ett sjukt parti. Att S dansar runt som Sveriges största parti år efter år är för mig en gåta likt ingen annan...
Citera
2024-02-13, 04:23
  #54
Medlem
Haajibs avatar
Folk har i flera år sagt att det är bara de generösa bidragen till invandrare som håller socialdemokraterna kvar i sin existens. Skulle vara kul om hon får kicken pga inkompetens.
Citera
2024-02-13, 05:45
  #55
Medlem
Full-Retards avatar
Det kommer sluta med att islamisterna byter till ett mer extremislamistiskt parti och att s krymper avsevärt.

Lipmaggan borde fått kicken vid valförlusten för övrigt.
Citera
2024-02-13, 06:01
  #56
Medlem
Det är omöjligt att inte toppskiktet inom S vet vad EL-Haj hållit på med.

Jag tror att Magda försökte höja insatserna genom att böla i riksdagen och försvara EL-HAJ med diverse uttalanden om fackföreningskille osv.

Hon hoppades nog på att media och övriga skulle svälja allt.
Citera
2024-02-13, 06:55
  #57
Medlem
Jeff.Becks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sierra.Leone
Vad fan är det för anledning haha? Finns ingen ärlig politiker. Vi har inte Lindsay Graham i svenska riksdagen. Varenda en ljuger. 10 kr billigare diesel var det i en vecka vid nyårsskiftet. Nu är vi på 5kr billigare bara två månader senare.. just saying
Ingen förutom SD sa tio kronor och de sitter inte i regeringen. Du förstår väl också att prisökningen från årsskiftet beror på kronan försvagats och oljepriset gått upp.
Citera
2024-02-13, 07:05
  #58
Medlem
Joe Blows avatar
Om tant Andersson tog ett par månaders time out för behandling av alkoholism (sann eller ej spelar ingen roll) skulle hennes popularitet rusa i höjden. Inte bland muslimerna men hos sveriges talrika kärringar av båda könen. Minns reaktionen på Gudrun Schymans "folklighet" när hon pissade i biograffoajén. Detta, och liknande, diskuterar man nu säkert på Sveavägen 68.
Citera
2024-02-13, 07:07
  #59
Medlem
johanponkens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Trakesson
varför tycker du dig ha rätt att kräva deras partiledares avgång?

Gjorde TS inte. Läs innantill.
Citera
2024-02-13, 07:18
  #60
Avstängd
Hallbarhetnollas avatar
Arga Maggan, Tant Strul, Rödtjuts Häxan. Kärt barn har många namn.
Undrar om det blir lika mycket rödvin i dag som det blev i går efter att VU avslutade sitt möte på Sveavägen 68.
Hon sitter säkert förutom att parti sekreteraren har försökt med lite fult snack bakom kulisserna, det finns dock bara ett distrikt som stöttar "Sneakersmannen".
Så X fru El-Maggan sitter säkert men med en stor skämspåse i sitt bagage.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback