Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2024-02-13, 09:16
  #649
Medlem
Snubchurps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rex144
Det handlar bara om pengar,
75.000 kronor per månad fram till september 2026 och sedan som arbetslös under två år fram till 2028 är han garanterad 85% av de 75.000kr.

Sossarna snackar om kapitalister och hur fult det är med ojämlikhet. Själva roffar de åt sig allt de kan 😆
Ingen skillnad med en moderat men de påstår ju inte heller att det är fult att tjäna pengar.
Citera
2024-02-13, 09:20
  #650
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Conny63
Man kan nog säga att arbetsrklassen o Lo medlemmar blir inte kvar i detta parti efter detta o ett samarbete med MP O C gör det inte bättre . Nu går dom till SD . Nya skandaler dyker upp nu i migrationsverket.


Man får ju hoppas på det, samt att medlemmar i Unionen rusar till Sverigedemokraterna.

https://samnytt.se/sparkades-for-ste...aren-av-facket

Förövrigt, denna Jamal Hamas visar med klar tydlighet olikheten i mentalitet mellan väst och mellanöstern.
Citera
2024-02-13, 09:21
  #651
Medlem
Snubchurps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 181kjh2
Kan inte låta bli att tycka lite synd om El-Haj själv. Håller inte med honom, men känns lite som att han får ta smällen för en del andra människors handlande. Han ser ganska snäll ut.

Så resonerar nog också de naiva S-väljarna också som nästa val troget bockar och bugar vid valurnan och lägger sin röst på S oavsett vad.
Citera
2024-02-13, 09:23
  #652
Medlem
ollahennes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av coli
Tror också att El-Haj ännu tydligare kommer visa att han i första hand ser sig som palestinier och framöver ännu mer/enbart kommer gå palestinska ärenden i riksdagen.
Nu finns ju inte heller något moderparti som förbjuder honom att frottera sig med Hamasfolk.
Nu kan han göra som han vill och behöver inte låtsas längre.

Frågan är när han sätter partiet Nyans pin på kavajslaget?
Kanske, som du säger, inte förrän nästa mandatperiod.

Man kan ju alltid hoppas han går över för då kanske folk en gång för alla kan fatta att ekonomiska arabmigranter och muslimer inte har nått att göra i våra stora partier.

Han är lika usel som migranter brukar vara. En ekonomisk migrant med kostym. Inget annat.

Migranter ska inte styra nått här. De ska köra buss och taxi.
Citera
2024-02-13, 09:28
  #653
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rex144
Det handlar bara om pengar,
75.000 kronor per månad fram till september 2026 och sedan som arbetslös under två år fram till 2028 är han garanterad 85% av de 75.000kr.

Ja jag skulle säga 60% pengar. Men kom också ihåg att nu kan han gå på vilka möten/konferenser han vill och med rätta säga att han är en svensk riksdagsledamot. Han vill ju också såklart se till att han kommer upp till gräddan av Hamas ledarskap så att han kan smöra, skapa rättfärdighet för Hamas och därmed se till att Hamas är skyldig honom och hans klan en massa gentjänster. Suck.
__________________
Senast redigerad av Flandern 2024-02-13 kl. 09:42.
Citera
2024-02-13, 09:32
  #654
Avstängd
Unobosss avatar
Sverige är rasistiskt ut i fingerspetsarna. Hoppas omvärlden får nys om oss och bryter samarbeten med oss. Sådan dubbel moral. Ta alla politiska skandaler på sistone. Men det är denna som får folk att tappa stilen helt. Dom som fifflar mest gör minst och tar mest är vita etniska svenskar likt arga snickaren. Att hata en babbe i muscha är så jävla svenskt och nu är alla stolta rasister i Svea. Fan vad det kommer slå fel. Men det är ni värda. Rasister. Först tar man betalt för alla krigs skadade och sen blir maan förvånad att dom inte lyckas när alla hatar dom. Vissa har försökt. Men rasismen kommer bara växa. Jag inväntar dödade invandrare på vishan och nerbrända moskér. Jag hoppas Putin följer detta. Ger. Han rätt att tvätta detta land på skit. Alkoholiserad fet lat deprimerad skit.
__________________
Senast redigerad av Unoboss 2024-02-13 kl. 09:38.
Citera
2024-02-13, 09:37
  #655
Medlem
MrTomtes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av coli
Sossarna var nog ett bra parti på den tiden när gamlingarnas föräldrar röstade. Erlander & co predikade vikten av att alla gjorde rätt för sig och arbetade, följde lagen och levde ärligt med god vandel. Det var arbetarnas parti, de som slet hårt och naturligtvis inte accepterade latmaskar och brottslingar som ville leva på andra.

Dagens sossar har glömt vad Erlander predikade:

"Vi svenskar lever ju i en så oändligt mycket lyckligare lottad situation. Vårt lands befolkning är homogen, inte bara i fråga om rasen utan också i många andra avseenden.".
[Statsminister Tage Erlander, 1965]
Citera
2024-02-13, 09:37
  #656
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tinuviel
Inga alls. Det är ett löfte till partiet men väljer man att inte följa det har man grundlagen i ryggen.

Ja men då är ju bara S tjat om detta fjantigt. Det har ingen substans. De får nog acceptera att han gör som han vill. Väljarna lika så. Det är så det fungerar, den risken finns ju alltid.
Citera
2024-02-13, 09:38
  #657
Medlem
colis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Flandern
Jag kan tänka mig att Jamal är rätt så besviken på sossepartiet just nu. Det hade jag varit lite om jag fick foten efter årtionden av arbete, oberoende på orsak.

Det som är ännu mer synd är ju att han tycker nog inte att han gjort något fel eftersom det är ju saker man bara gör om man är från Palestina, tyvärr är det ju inte förankrat i verkligheten. Så här har vi en riksdagsman som jobbar med svenskar varje dag i 30 år och han är fortfarande inte integrerad och förstår inte det svenska samhället. Jag påstår att förutsättningarna varit goda.
Inte så konstigt att de andra 1 million muslimer vi släppt in har svårt att anpassa sig och jag tror aldrig att det kommer kunna ske.

Det är precis där problemet ligger.

El-Haj och många, många andra har helt enkelt inte förstått hur ett demokratiskt sekulariserat västligt samhälle som vårt fungerar.
De förstår helt enkelt inte vad man får göra - och inte får göra.

Demokratin, jämlikheten, anti-korruptionen mm finns helt enkelt inte i deras ryggrad, som hos många födda i väst som levt med det under många generationer.
Och vi som svenskt samhälle har varit förbannat dåliga på att lära ut och ställa krav.

El-haj, som precis som du säger, har haft enormt goda förutsättningar att lära sig och leva efter våra samhällsnormer - ändå gör han fel. Han umgås med terrorister, anser att småflickor ska tvingas bära hijab och och uppger att han som svensk riksdagsledamot har sin främsta lojalitet hos ett annan stats folk.


Citat:
Ursprungligen postat av coli
Den normale Riksdagsledamoten deltar inte under arbetstid på konferenser för att glädja sina närmaste eller av rent känslomässiga skäl.
Gör man det har man nog totalt missuppfattat sina arbetsuppgifter.

Och det är väl precis vad El-Haj har gjort - totalt missuppfattat vad hans arbetsuppgifter och position som svensk riksdagsledamot egentligen innebär.

Att det betyder att man inte ska bete sig som i mindre demokratiska länder i tredje världen och Mellanöstern:

- där han som riksdagsman kan påverka vem som får uppehållstillstånd genom att informellt ringa och lägga några väl valda ord till rätt handläggare.

- där hans lojalitet med sin klan/folk och dess medlemmar är viktigare än förnuftet eller omsorgen om landets befolkningen i övrigt trots sin valda riksdagsposition

- där han som styrande riksdagsman urskillningslöst kan frottera sig med terroristsympatisörer bara dessa är tillräckligt inflytelserika.

- där han som ledande politiker fritt själv kan välja att gå på en terroristgruppsgrundares begravning eller en konferens med en terroristfinansiär som ordförande utan kritik - så länge det handlar om inflytelserika män och hans vänner.

- där det inte finns några problem med att han sitter i den lagstiftande församlingen samtidigt som han är helt bekväm med att hans familjemedlemmar inte tycker det är viktigt att vigas juridiskt enligt svensk lagstiftning utan endast på muslimskt vis.

- där han som delaktig i den lagstiftande församlingen utan problem kan uttala sig om att unga flickor ska tvingas bära hijab - för att de annars får smak på känslan av frihet och låter bli hijaben som vuxna kvinnor.
Citera
2024-02-13, 09:43
  #658
Medlem
Bittersteels avatar
Är inte förvånat över att han blev en vilde.
Det här borde visa för S att de grupperna de har daltat med är farliga och leder till skit.
Citera
2024-02-13, 10:08
  #659
Medlem
feemaxxxs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rickebus
Hon såg ut som en skamsen råtta i lördags på TV4..nu gått uner radarn o skickat fram Hallengren

Om jag vore Maggan så skulle jag skämmas / känna mig bedragen som utav fan. Först försvara El-Hajad men sedan uppkommer det önnu mer egentligenheter och partiet känner att man inte har något val än att avstånd från honom.

Maggan utgår från att El-Haj avsäger sig uppdraget och lämnar sin stol. Det här räknar Maggan med då de har en så fin relation och allt Maggan gjort för att skydda El-Haj med näbbar, klor och tårar. Det klart att El-Haj kommer att inse att hans avgång inte har med partiet att göra, men hans egna felsteg gör att det inte finns ett val.

Istället fick Maggan en riktig islamistisk dolkstöt i ryggen.
Citera
2024-02-13, 10:10
  #660
Medlem
Mailmanss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sonicguide
https://www.etc.se/inrikes/nar-hoger...zistisk-varyra

https://www.socialist.nu/fakta/hogerns_historia.html

Du är ju inte på riktigt.

Hänvisar du till något som hände för 80 fucking år sedan?????
Det fanns MASSVIS med sossar som stöttade hitler din jävla IDIOOOOT!

Hur fan. ORKAR DU!!!!
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback