Citat:
Ursprungligen postat av
Gammalhiphopare
Min sambo har fått till sig en miljon som just nu bara ligger på kontot och skräpar.
Mottager därför gärna förslag på hur man bäst investerar pengarna?
Tänkte att man kanske skulle behålla 200 000 och dela upp övriga mellan fonder och räntekonton? Hur låter det och var får man bäst ränta för pengarna?
Givet att det inte finns några lån som borde betalas av eller några nödvändiga utgifter som att lägga ett nytt tak eller dränera en grund så bör sambon överväga att lägga pengarna i en etablerad portföljmodell. Kanske något liknande en "Golden Butterfly". Även om det inte är den sexigaste lösningen så är det en enkel lösning som fungerar tillräckligt bra och som fungerar oavsett vad som händer i livet (dödsfall, sjukdomar, barn o.s.v.).
Om sambon bestämmer sig för att en etablerad portföljmodell är en bra ide så är det nog enklast att använda en fondrobot för aktier och räntor samt en fysiskt backad guld-ETF för guldet (givet att det är en portfölj där det ingår guld).
Sen är då frågan om under vilket tidshorisont pengarna skall investeras. Personligen skulle jag delat upp det över tid för att slippa se en nedgång strax efter att jag gått in med pengarna. Undantaget om det kommer en börskrasch eftersom det då är läge att lägga in allt på en gång.