Citat:
Ursprungligen postat av
Ryssman
Ja amorteringar minskar penningmängden nedåt men dessförinnan har lånat skickat penningmängden uppåt. De två tar ut varandra
Mja, på grund av att en del går i konkurs så byggs deflationstrycket upp över tid.
Citat:
Ursprungligen postat av
Ryssman
...men räntebetalningarna under tiden lånet amorteras gör så att penningmängden netto ökar.
Jag tror inte det men nu när du påstår det så är det inte självklart. Beror inte det på om man lånar för att betala sin ränta? Pengar är lån. Så du kommer betala räntan med lån. Så på det sättet är det möjligt att du har en poäng. Men just räntebetalning innebär ju inte att ett nytt lån skrivs ut? Å andra sidan, just räntan gör ju att fodringar skapas ur tomma intet. Så det är möjligt att du har rätt men jag kan ej leda det i bevis åt vilket håll. Jag behöver ställa den här frågan till någon förkovrad österrikare eller i Taggarts chatt.
Citat:
Ursprungligen postat av
Ryssman
Säger du emot det här är du oärligt systemlojal.
Det har inte med systemlojal eller systemkritisk att göra. Det handlar om att förstå och beskriva ett komplicerat och svårbegripligt system. Lämna dina fördömanden till efter att systemet beskrivits.
Citat:
Ursprungligen postat av
Ryssman
Vi har hela tiden inflation i Sverige av en anledning.
Att låtsas som det här systemet existerar i Sverige är för kort. Systemet skapades i USA. Och det är till syvende och sist dollarn som är systemets grundbult, inte kronan, den är irrelevant. Och fler kontraintuitiva och komplicerade effekter uppstår på grund av det här. Som att fler dollar har skapats utanför USA än i USA i jurisdiktioner som ej kan utfärda dollar, genom att kontrakt och ömsesidiga lån skrivs, den så kallade eurodollarmarknaden.