Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 4
  • 5
2024-02-06, 15:52
  #49
Medlem
448s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Svanhalslampa
Ja det kostar massor med pengar med galningar som dig ute i samhället..

Du behöver sitta på en låst avdelning..

Ingen är skyldig att ta hand om dig, du måste skaffa dig ett arbete och sluta vara en belastning för samhället.

Det är fullständigt uppenbart att du är psykiskt sjuk.

Det är tragiskt att psykvården inte kan fånga upp sådana som dig...

Numera används sådana härsom TS i allmänna spaningsorganisation som står under NOA för och övervaka medborgarna.

TS åter onekligen som ett fynd och kan inte förstå hur dom missat dig , man screenar ju bidragregister efter folk.

Ja man får väl önska TS lycka till i jakten på den blå käppen
Citera
sm910difs avatar

Moderatormeddelande

Postat av sm910dif 2024-02-06, 16:02
Moderator
Det finns en juridisk frågeställning i trådstarten, och det är den som är topic för tråden här i juridik-delforumet. Allt annat, såsom vad man tycker om TS som person eller annat juridiskt ovidkommande, är OT och löper en betydande risk för varningar.

/Mod
2024-02-06, 17:07
  #51
Medlem
CaptainInsane-os avatar
Skulle du vara villig att begrava det hela om de kompenserade dig med en likvärdig, delvis blå pinne?
Citera
2024-02-07, 12:10
  #52
Avstängd
anetregors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Leif-o-billy
Naturligtvis har väktaren rätt att beslagta pinnen under tiden som dåren är inne på förvaltningen. Det handlar om personalens säkerhet då ts uppenbarligen inte har alla hästar hemma i stallet. Finns ingen mänsklig rättighet att ta med sig potentiella vapen in till förvaltningen. Eftersom pinnen saknar värde kan det inte bli tal om stöld, möjligen skulle ts kunna argumentera att eftersom pinnen var blå skulle den kunna ha ett värde men troligen inte. Möjligt att det skulle kunna anses vara egenmäktigt förfarande men det förutsätter att någon äger saken. Kan man äga en pinne man hittat i naturen?
Han beslag tog den inte. Han hävdade att han hade hittat den i lokalen. Han är en skitstövel som gör det här för att han tror att han kan komma undan med vad som helst. Det kommer han inte göra. Det här är bara toppen på isberget och var det som gjorde att jag fick nog och "hänger ut" honom här. Jag kommer varken posta bild eller namn i nuläget. Alla som besöker södermalms stadsdelsförvaltning vet vem det är. Hur han kan får arbeta där är svårt att förstå, men det handlar ju om en av sveriges mest inkompetenta och slapphänta organisationer: södermalms stadsdelsförvaltning å andra sidan.
Citera
2024-02-07, 12:13
  #53
Avstängd
anetregors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gulsmurf2
Stackars person som hanterar mailen.
Ja, det kan inte vara kul att få in dagliga mordhot (antar jag) av socialsekreterare, väktare mm. Mordhot av socialhandläggare/sekreterare, eller vad det nu är, är antagligen en ganska populär hobby i dagens sverige.

Citat:
Ursprungligen postat av Gulsmurf2
Mer relevant fråga. Hur fick du tag i pinnen till att börja med?
Pinnen kom från ett snickeris container där jag frågat om jag får ta grejer. Självklart får man ta för dom, men dom råkade vara där en gång och jag frågade om jag får ta saker där för dom då.
Citera
2024-02-07, 12:15
  #54
Avstängd
anetregors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CaptainInsane-o
Skulle du vara villig att begrava det hela om de kompenserade dig med en likvärdig, delvis blå pinne?
Det här borde anmälas som offtopic, men jag vet inte om du är totalt efterbliven eller inte (orkar inte kolla posthistorik) så jag svarar på din fråga:

Svaret på din fråga är (givetvis): nej.
Citera
2024-02-07, 12:19
  #55
Avstängd
anetregors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tulkas
Troligare ordningsvakt..
Dom här är inte ordningsvakter. Dom är väktare. Jag tror det skulle behövas en ordningsvakt (med lite mer befogenheter) som håller ordning på väktarna där faktiskt. Det begås diverse brott från väktarna som aina ska tag i då aina UTGER sig för att bekämpa ALL brottslighet. Det kan man ju diskutera om det stämmer öht. Då det gäller lite större företag och tjänstemän så ignorerar aina det totalt verkar det som.
Citera
2024-02-07, 14:09
  #56
Medlem
von_Tratts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av anetregor
Yes! Som internet "back in the days", som det ska vara. 💯

Nu är vi lite OT här va, men det är ganska bra OT tycker jag. Flashback är viktigare än någonsin idag och nu går jag TOPIC här och tycker att vi som inte tycker om den framväxande polis och väktar-övervakningsstaten som börjar bli riktigt skrämmande gemensamt kämpar lite för att "sätta dit" den här väktare för åtminstone det här. Det verkar inte vara lagligt och då kanske tom. aina börjar undersöka vad han håller på med egentligen. Han ska ju inte jobba där, och om allt uppdagas lär den här gråskäggige herren "sys in" . Tror han hör hemma på rättspsyk ärligt talat, men är verkligen lekman på juridik efter rättegång(ar?). Det lär inte vara någon brist på vittnen.

Det låter som att du lätt hamnar i svåra sociala situationer regelbundet. Om du upplever att någon trakasserar dig och vill vinna framgång med en process så kommer du behöva bevis. Hamnar du i en situation där ditt ord vägs mot någon annans så kommer tyvärr ditt ord anses väga synnerligen lätt. Bästa sättet för dig att skaffa bevis är att spela in händelserna, helst med film men annars med ljud. Dra igång filmkameran på mobilen nästa gång du ska in på förvaltningen och ha den på något diskret ställe så du kan dokumentera ev. övergrepp. Annars kommer du troligen aldrig få någon rättslig upprättelse.

Men jag tror dock att ett ännu bättre råd är icke-juridiskt, försök hitta förklaringen på varför du hamnar i sådana situationer regelbundet. De flesta gör det inte. Om man bara tänker att andra är dumma i huvudet så kommer man sällan fram till något vettigt.
Citera
2024-02-07, 15:21
  #57
Avstängd
anetregors avatar
Jag hinner inte riktigt gå in på några detaljer kring det här, men det har visat sig att jag kommer få tillbaka den delvis blå pinnen någon gång under eftermiddagen. Flashback och "alla mina följare" ("det här hade inte varit möjligt utan er" 😘😘😘😘 ) kan, delvis, andas ut. Den delvis blå träpinnen kommer nu märkas med serienummer 666. Så, hittar ni en delvis blå träpinnen markerad med 666 bör det vara den delvis blå pinnen som stals på södermalms stadsdelsförvaltning och nu är åter i det vilda.
Citera
2024-02-07, 15:37
  #58
Avstängd
anetregors avatar
[quote=von_Tratt|87292140]Det låter som att du lätt hamnar i svåra sociala situationer regelbundet. Om du upplever att någon trakasserar dig och vill vinna framgång med en process så kommer du behöva bevis. Hamnar du i en situation där ditt ord vägs mot någon annans så kommer tyvärr ditt ord anses väga synnerligen lätt. Bästa sättet för dig att skaffa bevis är att spela in händelserna, helst med film men annars med ljud. Jag vet att det behövs bevis. Vi har bevis här. Övervakningskamera och vittnen. Nu råkar det vara så att i ainafallet:
(FB) Handbojad och hånad av polisen då jag mekade med cykel
(FB) Handbojad och hånad av polisen då jag mekade med cykel
...tycker dom sig kunna göra vad som helst. Fortfarande inget svar från chefsåklagare Bengt Åsbäck f.ö. Huvudet åker ner i sanden. EU får "löpande" information om saker (jag är inte ensam i det här om ni nu tror det) kan man väg säga. Mer vill jag inte gå in på nu. Amnesty har "viss" inblandning också. Det här kommer inte hålla för aina (m.fl.). Tyvärr är det inte många som kämpar emot det här i sverige, och framför allt inte organiserat. Hur organiserar vi oss och hjälper varandra? Jo, t.ex. genom att hjälpa varandra mot den svenska väktarövervakningspolisstaten på flashback. Intresset för det verkar, tyvärr, vara måttligt.

Citat:
Ursprungligen postat av von_Tratt
Dra igång filmkameran på mobilen nästa gång du ska in på förvaltningen och ha den på något diskret ställe så du kan dokumentera ev. övergrepp. Annars kommer du troligen aldrig få någon rättslig upprättelse.
Orkar inte hålla på så mot dom här clownerna. När det gäller aina finns det mycket inspelat material. Det lär ni få veta senare här. Inte nu. Vad som spelas in i, och dokumenteras, i övrigt kring soc (södermalms stadsdelsförvaltning) kommer jag inte gå in på här. Ni kommer få veta senare. Det lär bli rättegång(ar).

Citera
2024-02-07, 17:25
  #59
Avstängd
anetregors avatar
Ser att jag missade citering pga. stress (jag skrev hos södermalms stadsdelsförvaltning) i förra inlägget.

Jag hoppas inte det här är OT då det handlar lite om ändå. Den delvis blå pinnen är nu märkt med serienumret 666 (skrivet med BIC-bläckpenna som är "lånad av misstag" av aina). Den är gömd på ett ställe där många som ska till Fryshuset passerar. Jag räknar med att den ligger relativt säkert där (trots diverse flashbackläsare som antagligen inte kan skilja på mitt och ditt).

Vad behöver jag göra kring min stödanmälan nu? Jag har ju faktiskt fått tillbaka pinnen. Då handlar det inte längre om stöld (antar jag), eller vad har vi här då? Är det ens ett brott längre? Var det ens ett brott från början? Frågorna är många.
Citera
  • 4
  • 5

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback