Citat:
Ursprungligen postat av
Nozzibobo
upp till 30 års arbete gick förlorad sa man på lokalnytt,,
Hur gick detta till??
Är det bara IDIOTER som får jobb på KI nuförtiden?
Det gäller inte bara KI. I stort sett hela Sverige sjunker långsamt ner i förfall, beroende på att allt färre i ledande ställning tar ansvar för det man är satt att sköta, utan man flyter bara med och hoppas allt ska ordna sig genom tolerans av ansvarslöshet och allt annat som ingår i värdegrundsarbetet.
På vissa områden som vägtrafiken kommer förfallet nästan omärkligt smygande, lite fler potthål, och ett antal fler förstörda fälgar för varje år. Tågen går fortfarande, men det blir allt svårare att hålla trafiken igång, än så länge främst vintertid, men i framtiden kan vi vänta oss problem året om.
I fallet på KI kom inte förfallet smygande, utan det slog till direkt, en halv miljard direkt upp i rök.
Det bästa är förmodligen att stänga ner verksamheten och flytta frysförvaringen utomlands, för ingen kommer att hållas ansvarig, och det är bara en tidsfråga innan det händer igen.